ARR na Polskim Kongresie Rolnictwa w Gniewinie. Polska szóstym producentem żywności w Europie

10 lat członkostwa w Unii Europejskiej to dobry okres dla sektora rolno-spożywczego. Dzięki unijnym środkom polskie firmy stały się konkurencyjne na rynkach międzynarodowych, a zakłady przetwórcze należą dziś do jednych z najnowocześniejszych w Europie. Tak w skrócie można podsumować pierwszy Polski Kongres Rolnictwa, który odbył się w Gniewinie w województwie pomorskim pod patronatem prezesa Agencji Rynku Rolnego.

ARR na Polskim Kongresie Rolnictwa w Gniewinie. Polska szóstym producentem żywności w Europie

- Od akcesji Polski do Unii Europejskiej wypłaciliśmy swoim beneficjentom 11,5 mld złotych, zaś od czasu powstania 9. Funduszy Promocji Żywności organizacje branżowe otrzymały od ARR 244 miliony złotych. Od 2004 r. Polska przeprowadziła 23 kampanie informacyjno-promocyjne za ponad 70 milionów euro, które wypłaciła nam Komisja Europejska. Tylko w 2013 roku zrealizowaliśmy 11 kampanii w różnych sektorach branży rolno-spożywczej – podkreślił prezes Szatkowski.


Stanisław Kalemba, poseł na Sejm i były minister rolnictwa przypomniał, że w ubiegłym roku wartość eksportu produktów rolno-spożywczych wyniosła rekordowe 19,9 mld euro. Podkreślił także, że rozwój rolnictwa na takim poziomie nie byłby możliwy, gdyby nie nasze członkostwo w UE. Na kolejną perspektywę budżetową w latach 2014-2020 Polsce udało się wynegocjować większy budżet na Wspólną Politykę Rolną, co pozwoli na dalszy rozwój i modernizację.

- Powodem do dumy dla naszej gminy jest nie tylko to, że w 2012 roku gościliśmy reprezentację Hiszpanii w piłce nożnej. Mamy wiele przykładów wzorowego rolnictwa i przetwórstwa. Ten sektor jest ważny nie tylko dla Gniewina, ale również dla całego kraju. Dlatego cieszę się, że możemy gościć Państwa u siebie i dyskutować w ramach Polskiego Kongresu Rolnictwa – tymi słowami wójt gminy Gniewino Zbigniew Walczak przywitał uczestników Kongresu.

Z kolei Krzysztof Trawicki, wójt gminy Zblewo (gminy partnerskiej dla Gniewina) dodał, iż nie ma lepszego miejsca na rozmowy o polskim rolnictwie niż właśnie Gniewino, które na przestrzeni lat bardzo się zmieniło i może być pozytywnym przykładem dla innych.

Panele tematyczne

Po debacie otwierającej goście udali się do Hotelu Mistral Sport, w którym odbyły się panele tematyczne. Pierwsza dyskusja poświęcona była promocji żywności na rynku krajowym i kształtowaniu zdrowych nawyków żywieniowych.

Jednocześnie trwał panel „Polski rolnik – nowoczesny biznesmen i manager” zgromadził zaś rolników chcących rozwijać i modernizować swoje gospodarstwa.

W drugiej serii odbyły się panele tematyczne „Żywność tradycyjna, regionalna i produkowana w systemach jakości” oraz „Potęga polskiego rolnictwa”.

Rozmowom o wspaniałej polskiej żywności towarzyszyły liczne degustacje, przygotowane między innymi przez Okręgową Spółdzielnię Mleczarską Maluta, Bakomę czy Agencję Rynku Rolnego.



Tagi:
źródło: