"Biopaliwa. Jaka przyszłość krajowego łańcucha wytwórczego biokomponentów?" - relacja z konferencji [foto]

Dnia 17 października 2013 r. w Warszawskim Centrum EXPO XXI odbyła się 2-ga Konferencja na Temat Biopaliw pt. "Biopaliwa. Jaka przyszłość krajowego łańcucha wytwórczego biokomponentów?". Wydarzenie to zorganizowała Krajowa Izba Biopaliw.




Celem konferencji była szeroko pojęta promocja wykorzystania krajowego potencjału biomasy pochodzenia rolniczego w produkcji odnawialnych paliw transportowych jak również poszerzanie wiedzy uczestników na temat najbardziej aktualnych problemów sektora biopaliw. Podczas wydarzenia omówiono takie zagadnienia jak: zmiany w prawodawstwie krajowym związane z implementacją Dyrektywy 2009/28/WE, kryteria zrównoważonego rozwoju i systemy certyfikacji biopaliw, pośrednia zmiana użytkowania gruntów (ILUC), potencjalne wykorzystanie biogazu rolniczego w transporcie, krajowy rynek surowcowy do produkcji biokomponentów.

Konferencja była przede wszystkim skierowana do wytwórców biokomponentów, producentów biopaliw ciekłych, przedstawicieli podmiotów paliwowych, potencjalnych inwestorów w sektorze biokomponentów, przedstawicieli organizacji rolniczych związanych z branżą OZE oraz przedstawicieli administracji publicznej i instytucji naukowo-badawczych.


Cykl prelekcji rozpoczęło wystąpienie Pana Tomasza Pańczyszyna z Departamentu Energetyki Odnawialnej, który przybliżył praktyczne aspekty nowelizacji ustawy z dnia 25 sierpnia 2006 r. o biokomponentach i biopaliwach ciekłych  w kontekście implementacji Dyrektywy 2009/28/WE. Obejrzyj wystąpienie.

Kolejnymi osobami, które zabrały głos byli przedstawiciele firm. Pierwszy,  Pan Sebastian Ciach z DEKRA Certification Sp. z o.o., zaprezentował dotychczasowe doświadczenia w zakresie certyfikacji krajowego łańcucha wytwórczego biopaliw pod kątem kryteriów zrównoważonego rozwoju. Jako drugi przed zebranym audytorium pojawił się Pan Dawid Berny, Kierownik Zakładu Produkcji Esterów i Gliceryny z Rafinerii Trzebinia S.A. Wystąpienie przedstawiciala rafinerii poświęcone było przyszłości europejskiego i krajowego rynku estrów metylowych z perspektywy polskiego wytwórcy.

Pierwszą część konferencji zakończył
dr inż. Lech Kempczyński, Dyrektor Generalny Polskiego Stowarzyszenia Producentów Oleju, który przedstawił sytuację przemysłu olejarskiego i rynku roślin oleistych w Polsce z punktu widzenia sektora biopaliw z punktu widzenia krajowego. Doktor Kempczyński szczególnie zaakcentował możliwy, negatywny wpływ nowej polityki Komisji Europejskiej w stosunku do sektora biopaliw oraz obalił mity związane z produkcją i wpływem tego typu paliw na środowisko naturalne. Obejrzyj wystąpienie.

Tomasz PańczyszynSebastian CiachDawid Bernydr inż. Lech Kempczyński
(kliknij, aby powiększyć)

Po przerwie głos oddano Panu Zygmuntowi Gzyrze. W swym wystąpieniu Prezes Krajowej Izby Biopaliw skupił się przede wszystkim na aktualnej sytuacji i wyzwaniach przed krajowym sektorem biopaliw.

W dalszej kolejności wystąpił dr inż. Krzysztof Bajdor, Zastępca Dyrektora ds. Paliw i Energii Odnawialnej Przemysłowy Instytutu Motoryzacji, który omówił emisyjność paliw transportowych w Polsce w kontekście realizacji celów na 2020 rok.

Kolejny temat dotyczył efektywności energetycznej w sektorze biopaliw oraz sposobów na jej poprawę, a przybliżył go słuchaczom Pan Łukasz Jusiński z Dalkia Energy & Technical Services  Sp. z o.o.


Następne wystąpienie związane było w większym stopniu z rolnictwem, a stało się tak dzięki prof. Antoniemu Faberowi z Instytut Upraw  Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach, który przedstawił rolnictwo polskie na tle pośredniej zmiany użytkowania gruntów.
 
Jako ostatniej głos oddano Pani Delfinie Rogowskiej, Zastępcy Kierownika Zakładu Paliw i Procesów Katalitycznych z Instytutu Nafty i Gazu. Prelegentka omówiła system bilansu masy jako sposób na zapewnienie identywikowalności strumieni spełniających kryteria zrównoważonego rozwoju.

Zygmunt Gzyradr inż. Krzysztof BajdorŁukasz Jusiński, prof. Antoni Faber
(kliknij, aby powiększyć)
 
Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z konferencji oraz Targów RENEXPO Poland 2013, które obywały się w tym samym czasie w Warszawskim Centrum EXPO XXI


Tagi:
źródło: