| Autor: mikolaj

Dni pola w Dębnie

W dniu 25 czerwca 2015 r. odbyły się ostatnie tegoroczne warsztaty polowe poświęcone technologiom odżywiania roślin i gleby preparatami o działaniu biostymulującym. Spotkanie odbyło się w miejscowości Dębno w Rolniczo-Wytwórczym Kombinacie Spółdzielczym.

Dni pola w Dębnie

Dni pola w Dębnie

Wszystkie prezentowane metody nawożenia są precyzyjnie ukierunkowane na uruchomienie potencjału plonotwórczego roślin uprawnych. Zastosowane na polach nawozy zostały wzbogacone o komponenty zawierające aktywne kompleksy – wyselekcjonowane ekstrakty z alg. Preparaty te wykazują wyższą efektywność w porównaniu z tradycyjnymi nawozami. Plantacje stymulowane w taki sposób rodzą plony wyższe o kilkanaście procent w porównaniu z uprawami, na których zastosowano tradycyjną technologię nawożenia. Jakość handlowa zebranych plonów z tych upraw jest bardzo wysoka. Zawarte w preparatach ekstrakty stymulują wzrost, rozwój oraz plonowanie roślin uprawnych, a także zapewniają zaopatrzenie w dostępne formy składników pokarmowych. Tego typu nawozy podnoszą potencjał plonotwórczy. Ponadto sprzyjają rozwojowi flory i fauny glebowej, korzystnie wpływając na odczyn gleby i przekształcając składniki pokarmowe z form nieprzyswajalnych na przyswajalne dla roślin.

W Dębnie najwięcej uwagi poświęcono zagadnieniom dotyczącym rozwiązania bardzo istotnego problemu nawozowego – uwsteczniania się wraz z innymi pierwiastkami fosforu podanego w nawożeniu do związków nierozpuszczalnych w wodzie i nie dostępnych dla roślin. Stosując tradycyjne formy tego pierwiastka można uzyskać maksymalną skuteczność na poziomie 30%. W przypadku zastosowania nowej generacji nawozów fosforowych skuteczność zwiększamy nawet do 90%. Do tego dochodzi także dłuższy czas działania w porównaniu z tradycyjnymi technologiami nawożenia. W efekcie zapewniamy roślinom dostęp do fosforu przez długi czas, czego rezultatem jest ich silny wzrost, dobre przygotowanie przed zimą.

Konsultacji z zakresu nawożenia udzielał pan dr Witold Szczepaniak z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, znany i szanowany specjalista w dziedzinie chemii rolnej i technologii uprawy roślin polowych.


Czytaj dalej na następnej stronie...
Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!