| Autor: redakcja1

Forum Debaty Publicznej „Potencjał obszarów wiejskich szansą rozwoju”

W dniu 26 czerwca 2014 roku, w Pałacu Prezydenckim odbyło się Forum Debaty Publicznej „Potencjał obszarów wiejskich szansą rozwoju”, którego głównym tematem była „Polska Wieś 2014. 25 lat przemian i 10 lat w Unii Europejskiej”.

Więcej materiałów video znajdziesz na kanale "telewizja rolnicza"Debatę, której głównym jej założeniem było zwrócenie uwagi na najważniejsze przemiany społeczne oraz gospodarcze jakie zaszły w tym czasie na obszarach wiejskich w ostatnich 25 latach i po wejściu do Unii Europejskiej w kontekście raportu „Polska Wieś 2014”, otworzył Zastępca Szefa Kancelarii Prezydenta RP Minister Dariusz Młotkiewicz. .
 
Podczas debaty głos zabrał również Prezydent Bronisław Komorowski, który podkreślił, że proces asymilacji polskiego do nowych warunków był bardzo trudny. Tym bardziej, że w tym okresie były dwa momenty zwrotne dla rozwoju polskiego rolnictwa jak bankructwo gospodarcze w czasach PRL oraz wynikająca z tego dramatyczna sytuacja związana z utratą rynków i zderzenie się rolnictwa z regułami wolnego handlu. Następnym przełomowym momentem zdaniem Prezydenta było przystąpienie Polski do Unii Europejskiej, dzięki której polskie rolnictwo otrzymało dodatkowe środki finansowe na rozwój, a także szanse swobodnego wejścia na rynek europejski.
 
To właśnie pozyskanie prawa do swobodnego konkurowania na rynku wspólnotowym należy uznać za bardzo istotne, gdyż jak ocenił Bronisław Komorowski - Pokazaliśmy gigantyczne atuty, które działają do dnia dzisiejszego, gdyż źródłem sukcesu polskiego rolnictwa jest umiejętność radzenia sobie na rynku europejskim, w konkurencji. W opinii Prezydenta - bynajmniej nie chodzi tutaj wyłącznie o rynki europejskie, ale również o rynki zewnętrzne.-
 
Na koniec Prezydent podkreślił, że kiedyś dopłaty się skończą i mimo radości z osiągniętych sukcesów - musimy się zastanowić nad tym, jakie wyzwania stoją przed polską wsią i rolnictwem.-

(Kliknij w obrazek, aby powiększyć)
 
W dyskusji wziął udział minister rolnictwa i rozwoju wsi Marek Sawicki, a także byli szefowie tego resortu m.in. Jarosław Kalinowski, Artur Balazs, Roman Jagieliński.

Czytaj dalej na następnej stronie...


Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!