| Autor: redakcja1

Forum Debaty Publicznej „Potencjał obszarów wiejskich szansą rozwoju”

W dniu 26 czerwca 2014 roku, w Pałacu Prezydenckim odbyło się Forum Debaty Publicznej „Potencjał obszarów wiejskich szansą rozwoju”, którego głównym tematem była „Polska Wieś 2014. 25 lat przemian i 10 lat w Unii Europejskiej”.

Więcej materiałów video znajdziesz na kanale "telewizja rolnicza"



W odpowiedzi na końcowe wyzwania prezentowane w raporcie Minister Marek Sawicki zwrócił uwagę na to, że proces reform w dalszym ciągu trwa, przy czym - na polskie rolnictwo i rozwój obszarów wiejskich mamy ponad 41, 5 mld euro. To są środki, na które składa się ok. 32 mld euro ze Wspólnej Polityki Rolnej, także środki, które kierujemy z dopłaty krajowej do II filara WPR, a więc do rozwoju obszarów wiejskich oraz ok. 5, 2 mld euro, które w ramach Polityki Spójności, także trafią na wieś.-
 
Poza tym w nowej perspektywie finansowej System Dopłat Bezpośrednich oraz Program Rozwoju Obszarów Wiejskich zostaną w znaczący sposób zreformowane.

- Po dziesięciu latach doświadczeń chcemy, aby środki z PROW były kierowane w ponad 50% na rozwój i inwestycje w rolnictwie, w 32% na działania z zakresu polityki prośrodowiskowej, a w pozostałej części na rozwój obszarów wiejskich - zaznaczył minister Sawicki.
 
Ponadto w resorcie rolnictwa w dalszym ciągu trwają starania by 25% środków, o które zostały zwiększone dopłaty bezpośrednie, skierować na rozwój rolnictwa produkcyjnego. Przy czym - z tych środków 15% będą to dopłaty produkcyjne, o co się rolnictwo polskie od wielu lat się ubiegało. Zmiana WPR w 2003 roku sprawiła, że oddzielono płatności od produkcji, a ta nowa perspektywa finansowa daje szansę na dofinansowanie produkcji i tu właśnie chcemy dofinansowywać kierunki wrażliwe, np. zanikającą w niektórych regionach produkcję zwierzęcą, rośliny wysokobiałkowe, uprawy owoców miękkich, czy też chociażby produkcję cukru i skrobi – wyjaśnia minister.

prof. Walenty Poczta
(Kliknij, aby powiększyć)
 
Pomimo zachodzących zmian strukturalnych w rolnictwie ich tempo jest zbyt małe. W związku z tym minister proponuje, aby - w ramach dopłat bezpośrednich około 8,3% koperty przeznaczyć na ich przyspieszenie, czyli aby nieco większe środki skierować do gospodarstw małych i średnich, tak żeby w czasie najbliższych siedmiu lat mogły one urynkowić się, uzyskać pewną samodzielność ekonomiczną i sprostać konkurencji na rynku krajowym i europejskim. Temu celowi będą służyć płatności dodatkowe dla gospodarstw średnich.-
 
W ten sposób byłaby możliwość wsparcia młodych rolników, których w Polsce jest blisko 14%, co oznacza podwojenie średniej unijnej, a to oznacza ogromny potencjał dla rozwoju polskiego rolnictwa.

Czytaj dalej na następnej stronie...


Tagi:
źródło: