| Autor: redakcja6

O przyszłości dla produkcji trzody chlewnej w Pawłowicach

Dnia 27 marca 2014 roku w Instytucie Zootechniki, Państwowym Instytucie Badawczym Zakładu Doświadczalnego w Pawłowicach odbyła się konferencja dotycząca przyszłości produkcji trzody chlewnej w Polsce.

O przyszłości dla produkcji trzody chlewnej w PawłowicachNa spotkaniu, które przebiegało pod hasłem: „Jaka przyszłość dla produkcji trzody chlewnej w Polsce?” stawili się przedstawiciele instytucji, firm oraz gospodarze zainteresowani obecną sytuacją na rynku trzody w Polsce.
 
Podczas zebrania poruszono najistotniejsze zagadnienia z zakresu hodowli świń. Wśród wygłoszonych tematów znalazło się pojęcie genetyki w produkcji trzody, strategii odbudowy pogłowia trzody chlewnej w Polsce, a także zastosowania maślanu wapnia w żywieniu trzody chlewnej. Konferencje zakończył wykład poświęcony ekonomicznym uwarunkowaniom produkcji tuczników.
 
Nad przebiegiem konferencji czuwał dyrektor IZ PIB Zakładu Doświadczalnego w Pawłowicach – dr inż. Ireneusz Dymarski, który powitał gości i oficjalnie otworzył spotkanie. Pierwszy wykład został poprowadzony przez dr inż. Roberta Eckerta prof. IZ. Podczas swojej prelekcji skupił się on na kwestii doskonalenia ras trzody chlewnej w krajach europejskich oraz porównaniu świń różnych ras w Europie. Zwrócił także uwagę na cechy, które świadczą o jakości mięsa wieprzowego, czyli wartości pH oraz zawartości tłuszczu śródmięśniowego. Podkreślił również znaczenie genetyki molekularnej w pracach nad doskonaleniem świń. Przybyli uzyskali także informacje o rozwoju genetyki na rynku trzody w Polsce. Według eksperta, na przestrzeni lat w naszym kaju nastąpiła istotna poprawa cech rozpłodowych trzody, ale także cech tucznych i rzeźnych.
 
Z kolei o sytuacji trzody chlewnej w Polsce oraz o tym czego mogą się spodziewać hodowcy i producenci trzody chlewnej w naszym kraju opowiedział dr inż. Tadeusz Blicharski z Polskiego Związku Hodowców i Producentów Trzody Chlewnej POLSUS. Zdaniem eksperta, kryzys, który dotknął rynek trzody chlewnej, objął również Polskę, a jego skutki przyczyniły się do obniżenia krajowego pogłowia świń. Spory wpływ na tę sytuację miały wysokie ceny zbóż i soi na świecie, które obniżyły opłacalność produkcji. Załamanie przyniosło również wystąpienie dwóch przypadków afrykańskiego pomoru świń u dzików. Wynikające z tego zablokowanie wielu rynków eksportowych wpłynęło na relatywnie niski poziom cen.

Czytaj dalej na następnej stronie...


Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!