| Autor: redakcja1

Jaka strategia dla polskiego rolnictwa?

Jaką strategię powinna przyjąć Polska, by wykorzystać potencjał obszarów wiejskich? Czy dążenie do jak największej autonomii w ramach struktur unijnych jest właściwym rozwiązaniem? Jak polityka energetyczna w kontekście odnawialnych źródeł energii wpłynie na sytuację rolników? Czy rosyjskie embargo na produkty rolne, odbierane zazwyczaj jako zagrożenie, może stanowić także szansę na rozwój polskiego rolnictwa? Jaki wpływ na rolnictwo w UE będzie miała umowa o wolnym handlu z USA? O wyzwaniach dla polskiego rolnictwa dyskutowano w Jasionce k. Rzeszowa.

Jaka strategia dla polskiego rolnictwa?

Jaka strategia dla polskiego rolnictwa?

W sobotę, 21 marca br. odbyła się międzynarodowa konferencja pt. „Unia Europejska. Wspólnota problemów czy szans?”, organizowana przez Fundację Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej. Przedstawiciele świata nauki i polityki zastanawiali się nad sytuacją polskiego rolnictwa na tle ostatnich wydarzeń. Tematem przewodnim były sankcje nałożone przez Rosję, kwestia rekompensat za poniesione straty oraz wpływ polityki energetycznej na obszary wiejskie.
 
Jak podkreślali uczestnicy konferencji, rosyjskie sankcje – zazwyczaj rozpatrywane wyłącznie w kontekście zagrożenia – mogą być szansą na rozwój polskiego rolnictwa. Embargo na produkty rolne powinno stanowić impuls dla polskich rolników do poszukiwania nowych rynków zbytu. Może to wzmocnić konkurencyjność polskiego rolnictwa – kryzys rodzi bowiem także większą dbałość o jakość wyrobów. Niesłuszne wydają się także zarzuty wobec unijnych państw eksportujących do Polski swoją żywność, ponieważ Polska w tej konkurencji zdecydowanie wygrywa.
 
– Dążenie do uzyskania autonomii w ramach struktur unijnych nie jest sytuacją korzystną. Ostatnie wydarzenia na Ukrainie oraz kryzys w Tunezji pokazały, że Europa – jak nigdy dotąd – musi dążyć do solidarności. Mamy wspólne problemy i wspólny cel. To samo dotyczy systemu energetycznego, który musimy budować nie tylko na poziomie krajowym, ale również europejskim, by uniezależnić się od zaopatrzenia energetycznego pochodzącego z innych krajów. Europa potrzebuje zjednoczenia – mówił prof. Jerzy Buzek, były przewodniczący Parlamentu Europejskiego.
 
Czytaj dalej na następnej stronie...


Tagi:
źródło: