| Autor: mikolaj

KRD-IG na targach SIAL 2014 w Paryżu

W dniach 19-23 października br. w Paryżu odbyła się jedna z najważniejszych europejskich imprez targowych rynku spożywczego – SIAL 2014. W tym roku SIAL obchodził jubileusz 50-lecia i z tej okazji organizatorzy zaplanowali wiele imprez towarzyszących, uatrakcyjniających wydarzenie, tak dla wystawców, jak i zwiedzających. W tegorocznej edycji wzięło udział ponad 6 300 wystawców reprezentujących wszystkich kontynenty oraz ponad 150 000 zwiedzających.

KRD-IG na targach SIAL 2014 w Paryżu

Działania promocyjne KRD-IG na targach SIAL 2014 w Paryżu

Krajowa Rada Drobiarstwa – Izba Gospodarcza była inicjatorem i jednym z gospodarzy największego polskiego stoiska pn. „Polish Meat and Poultry”, skupiającego w ramach blisko 250-metrowej powierzchni 3 organizacje branżowe oraz największych polskich producentów i eksporterów mięsa oraz drobiu. Część biznesowa stoiska przeznaczona do rozmów handlowych została podzielona na obszar mięsa białego oraz mięsa czerwonego. W części drobiowej gościliśmy następujących producentów: Aves, Drobex, Exdrob, IKO, Indykpol, Koziegłowy, Resdrob oraz Superdrob. W części wspólnej natomiast znalazła się strefa degustacyjna i kulinarna, a w niej restauracja serwująca wyszukane potrawy z polskiego drobiu,  wołowiny i wieprzowiny.

„Polish Meat and Poultry”

Dzięki swojej powierzchni i koncepcji wizualnej, nawiązującej do barw narodowych, stoisko pn. „Polish Meat and Poultry” doskonale wyróżniało się z pośród innych ekspozycji. Duża, dobrze zorganizowana przestrzeń wystawiennicza odzwierciedlała siłę branży w międzynarodowych relacjach handlowych, budując zaufanie do polskiego sektora mięsnego oraz drobiarskiego, a także reprezentujących go podmiotów. Jednocześnie kompleksowa oferta mięsa białego oraz mięsa czerwonego z Polski była znacznym ułatwieniem dla kontrahentów, mających dostęp do pełnego asortymentu produktów prezentowanych w ramach jednego, wspólnego stoiska.

(kliknij, aby powiększyć)

W trakcie targów SIAL Krajowa Rada Drobiarstwa – Izba Gospodarcza zorganizowała seminarium poświęcone jakości i bezpieczeństwu żywności w kontekście nowoczesnych metod pakowania mięsa i drobiu, które odbyło się w dniu 21 października na terenie Pack Forum Sealed Air sąsiadującym z terenami targowymi.

Bankiet Promocyjny Polskiej Branży Drobiarskiej

Także w dniu 21 października na stoisku pn. „Polish Meat and Poultry”, tuż po zakończeniu dnia targowego, odbył się uroczysty Bankiet Promocyjny Polskiej Branży Drobiarskiej. Gościliśmy na nim ponad 100 przedstawicieli władz, mediów, kontrahentów, producentów oraz członków organizacji będących współgospodarzami wspólnego stoiska, a także reprezentantów właściwych Funduszy Promocji. Gośćmi Honorowymi imprezy byli Wiceminister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Pan Tadeusz Nalewajk oraz Prezes Agencji Rynku Rolnego, Pan Radosław Szatkowski.

Bankiet uświetniły wyszukane dania z polskiego drobiu, w tym m.in. z kaczki i gęsiny, przygotowane przez zespół kucharzy pod kierownictwem szefa kuchni Artura Moroza.


Tagi:
źródło: