| Autor: redakcja6

X Święto Gęsi w Biskupcu - podsumowanie [foto]

W dniach 20-21 lipca 2013 roku w Biskupcu – niedaleko Nowego Miasta Lubawskiego w województwie warmińsko-mazurskim odbyło się dziesiąte Ogólnopolskie Święto Gęsi. Imprezę sfinansowano z Funduszu Promocji Mięsa Drobiowego.

X Święto Gęsi w Biskupcu - podsumowanie [foto]Nad przebiegiem tego wydarzenia czuwali organizatorzy, czyli Iławskie Stowarzyszenie Producentów Gęsi z Panią Prezes Krystyną Ziejewską na czele oraz Wójt Gminy Biskupiec – Pan Kazimierz Tomaszewski. Święto Gęsi odbyło się również dzięki współpracy z Krajowym Związkiem Grup Producentów Rolnych – Izbą Gospodarczą oraz pod patronatem honorowym Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi – Stanisława Kalemby.
 
Jubileuszowe, X Święto Gęsi w Biskupcu rozpoczęto w sobotnie popołudnie serią wykładów poświęconych rynkowi mięsa gęsiego i jego walorom. Po wprowadzeniu w tematykę seminarium oraz powitaniu przybyłych gości, Prezes Iławskiego Stowarzyszenia Producentów Gęsi przekazała głos prof. Teresie Majewskiej z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Podczas wykładu można było zapoznać się z walorami mięsa gęsiego, dowiedzieć się m.in. dlaczego gęś stanowiła podstawę chowu w dawnych gospodarstwach, co wpływa na wyjątkowość tego gatunku mięsa oraz poznać właściwości smalcu gęsiego.
 
Zainteresowanie przybyłych wzbudził również dr Edward Gigilewicz – Dyrektor Instytutu Leksykografii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, który przybliżył aspekty kulturowe badań anserystycznych. Skupił się on zwłaszcza na historii gęsi oraz legend z nią związanych. Zaprezentował również emblematy związane z gęsią, toponimy oraz gęś w malarstwie i literaturze, a także co ciekawe – język gęsi.
 
Kolejne seminarium poświęcone zostało rynkowi mięsa drobiowego ze szczególnym uwzględnieniem rynku gęsiny, które poprowadziła p. Anna Zielińska – ekspertka do spraw Finansowania Agrobiznesu Banku BGŻ. Dzięki jej wypowiedzi wszyscy przybyli zapoznali się z aktualnymi cenami mięsa drobiowego. Dowiedzieli się również, iż bieżący sezon rozpoczął się znacznymi spadkami cen gęsi oraz że nasz kraj jest jednym z dwóch liczących się unijnych producentów mięsa gęsiego.
 
(kliknij, aby powiększyć)
 
Z kolei ostatni wykład poświęcony został właściwościom pierza polskich gęsi. Po raz drugi sobotniego popołudnia głos zabrała pani profesor Teresa Majewska, dzięki której uczestnicy spotkania dowiedzieli się m.in. dzięki czemu pierze polskich gęsi jest wyjątkowe i zaliczane do najlepszych i najbardziej wartościowych na świecie.

Czytaj dalej na następnej stronie...


Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!