| Autor: mikolaj

XVII Zgromadzenie Związku Powiatów Polskich

W ubiegłym tygodniu, 8 dnia maja w Mikołajkach, odbyło się XVII Zgromadzenie Związku Powiatów Polskich. W wydarzeniu uczestniczył Podsekretarz stanu Tadeusz Nalewajk.

XVII Zgromadzenie Związku Powiatów Polskich

Po rozpoczęciu obrad Prezes Marek Tramś odczytał list do delegatów od Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego.

Jako pierwsza z gości głos zabrała Rzecznik Praw Obywatelskich Irena Lipowicz. Otrzymała ona z rąk Prezesa Zarządu ZPP Marka Tramś statuetkę Honorową Związku Powiatów Polskich. W swoim wystąpieniu pani rzecznik podkreśliła, że uważa, iż reforma samorządowa, szczególnie dotycząca powiatów, musi zostać dokończona. Profesor Irena Lipowicz wskazała też, że powiatom stawia się zadania, których nie są w stanie wypełnić.


Z kolei wystąpił Prezes Naczelnej Izby Kontroli Krzysztof Kwiatkowski i powiedział do zebranych delegatów - Macie we mnie sprzymierzeńca. Od początku wierzyłem powiatom i byłem przez cztery lata radnym samorządu powiatowego. Pozdrawiam wszystkich Państwa. Decyzja o utworzeniu powiatów była jedną z najważniejszych. NIK bardzo wysoko ocenia program odbudowy dróg lokalnych i powinien utrzymywać się w kolejnych latach na poziomie miliarda złotych.-

Następnie delegatów pozdrowił i życzył dobrych obrad poseł na sejm Zbigniew Włodkowski.

W imieniu Przewodniczącego Sejmowej Komisji Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej Piotra Zgorzelskiego za zaproszenie podziękował i przekazał życzenia poseł Tomasz Makowski, zastępca przewodniczącego.

Z kolei zebranych delegatów przywitał wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi Tadeusz Nalewajk, były prezes Zarządu Związku Powiatów Polskich. – Minęło dziesięć lat od naszego przystąpienia do Unii Europejskiej oraz dwadzieścia pięć lat od zmiany systemu. Wtedy, w sferze szeroko rozumianego rolnictwa i przetwórstwa mieliśmy ogrom prac przed sobą. Bilans zmian jest dla nas korzystny. Od 2004 roku polskie rolnictwo, w ujęciu wartościowym, podwoiło swoją produkcję. Dzięki dobremu wykorzystaniu unijnego wsparcia zmodernizowaliśmy gospodarstwa rolne i zakłady przetwórcze. Eksport produktów rolno-spożywczych zwiększył się pięciokrotnie z około 4 mld euro do około 20 mld euro i cały czas utrzymujemy w tej dziedzinie dodatni bilans wymiany handlowej, który za rok ubiegły wyniósł 5,7 mld euro – podkreślił wiceminister. Poinformował również, że Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi zakończyło prace związane z przygotowaniem projektu „Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020”. Projekt programu został zaakceptowany przez Radę Ministrów i przekazany do zatwierdzenia Komisji Europejskiej.

Czytaj na następnej stronie...Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!