XVII Zgromadzenie Związku Powiatów Polskich

W ubiegłym tygodniu, 8 dnia maja w Mikołajkach, odbyło się XVII Zgromadzenie Związku Powiatów Polskich. W wydarzeniu uczestniczył Podsekretarz stanu Tadeusz Nalewajk.

XVII Zgromadzenie Związku Powiatów Polskich

W jakościowej zmianie możemy już dzisiaj stawiać partnerstwo i partycypację. Nie da się planować żadnych działań bez udziału seniorów. Partycypacja jest wyrazem szacunku dla osób starszych, dla ich doświadczenia i wiedzy jaką posiadają. Wskazał na ogromny potencjał Uniwersytetów Trzeciego Wieku jako organizacji samopomocowych, które powstały i funkcjonują dzięki potencjałowi osób starszych. Pan Senator zwrócił również uwagę na potrzebę zapełnienia luki w zakresie geriatrycznej opieki zdrowotnej oraz na potrzebę realizacji programów profilaktyki zdrowotnej oraz upowszechnienie telemedycyny.


Minister Kosiniak-Kamysz powiedział z kolei, że są prowadzone z Minister Zdrowia rozmowy w zakresie skrócenia ścieżki uzyskania specjalizacji geriatrycznej. Zdaniem ministra konieczne jest upowszechnienie usług pracownika socjalnego w placówkach opieki zdrowotnej. Minister wskazał również na potrzebę zmiany systemu orzecznictwa, uzasadniając to tym, iż budżet Państwa nie byłby w stanie udźwignąć ciężaru finansowania usług dedykowanych wszystkim osobom, które posiadają orzeczony stopień niepełnosprawności.

Odnosząc się do aktualnego systemu senator Augustyn wskazał, że nie jest zwolennikiem decentralizacji PFRON. Minister Kosiniak-Kamysz zasygnalizował, iż widzi możliwość przekazania do powiatów zadań realizowanych obecnie w ramach programu „Aktywny Samorząd”, ale dopiero po roku 2015.

W drugim seminarium „Na przeszłości budujemy przyszłość samorządów terytorialnych w Polsce” udział wzięli sędzia Trybunału Konstytucyjnego w stanie spoczynku Jerzy Stępień, reprezentująca Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich Barbara Imiołczyk, Dyrektor Departamentu Polityki Przestrzennej w Ministerstwie Infrastruktury i Rozwoju Magdalena Zagrzejewska-Fiedorowicz.

Jerzy Stępień, jeden z współtwórców reformy samorządowej wskazał, że obecnie następuje odwrót od idei samorządności w szerokim tego słowa znaczeniu. Nie chodzi tylko o administrację publiczną, ale o wiele dziedzin życia. Jest to widoczne także w ograniczeniu kompetencji samorządów zawodowych.

Według Barbary Imiołczyk nie wystarczy jedynie przekazywanie zadań z „góry” w dół. Należy przeprowadzić gruntowne reformy, które umożliwią realizację usług społecznych dostosowanych do rzeczywistych potrzeb obywateli oraz do wyzwań przed jakimi stoi Polska. Przedstawiciele jednostek samorządu terytorialnego powinny czynnie włączyć się w takie inicjatywy. Powiaty powinny prowadzić politykę, a nie tylko administrować w zakresie przekazanych zadań do realizacji. Trzeba działać i przestać udowadniać, że powiaty są potrzebne. Ważniejsze jest, aby osoby zarządzające powiatami stawały się prawdziwymi kreatorami lokalnej polityki społecznej. Nadmierna standaryzacja może doprowadzić do faktycznego ograniczenia możliwości udzielania pomocy mieszkańców. Dzisiaj problemem jest „przeregulowanie” niektórych dziedzin prawa.

Magdalena Zagrzejewska-Fiedorowicz uważa, że należy gruntownie zmienić podejście do zagospodarowania przestrzennego. Brak ładu przestrzennego skutkuje większymi nakładami inwestycyjnymi po stronie samorządów (np. związanymi z potrzebą wybudowania nowej drogi do działek budowalnych). Tymczasem należy to racjonalizować i dać sygnał, że nie wszędzie będzie można prowadzić inwestycje. To są trudne rozmowy z inwestorami, deweloperami, mieszkańcami. To jest mrówcza praca na wiele, wiele lat, w której wszyscy powinniśmy uczestniczyć, również samorządy.

XVII Zgromadzenie Ogólne Związku Powiatów Polskich przyjęło także szesnaście stanowisk w sprawach ważnych dla samorządu.



Tagi:
źródło: