| Autor: redakcja6

Ceny wieprzowiny w UE nadal rosną

Na rynku wieprzowiny Unii Europejskiej kontynuowany jest wzrostowy trend cen wieprzowiny, jednak dynamika wzrostu jest znacznie wolniejsza, czego przyczyną są spadki cen w niektórych krajach – poinformował Bank BGŻ.

Ceny wieprzowiny w UE nadal rosną
W dniach od 30 czerwca do 6 lipca 2014 roku, u największych unijnych producentów wieprzowiny, tj. w Niemczech i Danii, ceny tego gatunku mięsa spadły nieznacznie w ujęciu tygodniowym, bo odpowiednio o 0,3% i 0,1%. Jest to pierwsza obniżka w tych państwach notowana od dwóch miesięcy.
 
W przypadku kontynuacji spadkowej tendencji w Danii i Niemczech, można wnioskować, że obniżce ulegną także ceny wieprzowiny w Polsce, która jest importerem netto nieprzetworzonego mięsa wieprzowego pochodzącego głównie z tych państw.
 
Zdaniem ekspertów, jednym z czynników decydujących o obecnej sytuacji na unijnym rynku wieprzowiny jest mniejszy niż w roku ubiegłym eksport do krajów trzecich, spowodowany głównie wstrzymaniem dostaw do Rosji.
 
Jak podaje Bank BGŻ na podstawie danych Komisji Europejskiej, spadek eksportu unijnej wieprzowiny może wynieść nawet 7%. Ponadto spodziewany jest niewielki wzrost produkcji w bieżącym roku, co dodatkowo może wpłynąć negatywnie na poziom cen unijnej wieprzowiny.

Śledź ceny wieprzowiny na Gospodarz.pl
 
Niemniej obecnie sytuacja na rynku wieprzowiny w Polsce kształtuje się korzystnie dla producentów tego gatunku mięsa, gdyż ceny żywca wieprzowego nadal rosną. Według MRiRW, w 27. tygodniu bieżącego roku za kilogram żywca płacono w skupie 5,57 zł. Było to mniej niż w roku ubiegłym o 2,5%, niemniej dynamika wzrostu jest większa niż w 2013 roku, co w przypadku utrzymania się wzrostowej tendencji może pozwolić na osiągnięcie ubiegłorocznego poziomu cen w najbliższych tygodniach.


Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!