| Autor: redakcja6

Ceny wieprzowiny w Unii Europejskiej (styczeń 2014)

Według Komisji Europejskiej, w styczniu 2014 roku średnia cena reprezentatywna wieprzowiny kl. E dla całej Wspólnoty była o 3,4% niższa niż w grudniu 2013 roku i wyniosła 163,18 euro/100 kg.

Ceny wieprzowiny w Unii Europejskiej (styczeń 2014)
Jak podkreśla FAMMU/FAPA, średnia unijna cena wieprzowiny była także o 4,1% niższa niż w styczniu ubiegłego roku, ale jednocześnie przewyższyła o 12,3% przeciętną cenę z ostatnich pięciu lat z tego miesiąca.
 
W analizowanym okresie największą miesięczną dynamikę spadku wśród czołowych producentów wieprzowiny w Unii Europejskiej odnotowano w Niemczech (-5,7%), Holandii (-5,0%), Polsce (-4,2%), Danii (-3,8%), Hiszpanii (-2,5%) oraz we Francji (-1,6%).
 
W Polsce przeciętna cena reprezentatywna wieprzowiny spadła do 159,24 euro/100 kg i była o 2,4% niższa od średniej dla całej Wspólnoty.
 
W pierwszym miesiącu roku wieprzowina podrożała jedynie w Grecji, na Cyprze, w Szwecji i w Bułgarii, a na Malcie pozostała na niezmienionym poziomie.
 
Według ekspertów, wprowadzony niedawno zakaz importu wieprzowiny do Rosji z krajów Unii Europejskiej, ze względu na pojawienie się afrykańskiego pomoru świń na Litwie, może prowadzić do zniżki cen tego gatunku mięsa w krajach Wspólnoty. Wraz z początkiem lutego średnia cena wieprzowiny w Unii Europejskiej spadła do poziomu 162,57 euro/100 kg, a to dopiero początek trendu spadkowego. Zniesienie embarga może nie nastąpić zbyt szybko, gdyż Rosjanie znieśli zakaz importu tego gatunku mięsa z Brazylii oraz Stanów Zjednoczonych, co pozwoli im na uzupełnienie braków podażowych.
 
Tymczasem Komisja Europejska twierdzi, że Rosja nie powinna ograniczać sprzedaży wieprzowiny z Unii Europejskiej z wyjątkiem sześciu zainfekowanych regionów na Litwie. Dla Rosji nie jest jednak to tak logiczne. Należy przy tym zaznaczyć, że Unia Europejska eksportuje do Rosji około 700 tys. ton mięsa o wartości 1,4 mld euro.
 
Co ważne, Polska, Niemcy i Dania, to kraje o największej wartości eksportu wieprzowiny do Rosji. Przedłużenie embarga oznacza dla naszego kraju dalszy spadek krajowego żywca wieprzowego oraz problemy z realizacją programu jego odbudowy. Według MRiRW Polska w ubiegłym roku wyeksportowała do Unii Celnej 82,2 tys. ton wieprzowiny, czyli blisko 19% całego eksportu. Sprzedaż do samej Rosji ukształtowała się na poziomie 35,8 tys. ton, co stanowiło 8,2% całego wywozu.
Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!