| Autor: mikolaj

Dwudziesty pierwszy i drugi przypadek ASF u świń w Polsce

Główny Lekarz Weterynarii informuje o stwierdzeniu kolejnego ogniska afrykańskiego pomoru świń (ASF) w Polsce. Jest to dwudzieste pierwsze i drugie ognisko choroby u świń domowych od początku występowania ASF w Polsce (tj. od 16 i 17 lutego 2014 r.), a osiemnaste i dziewiętnaste w bieżącym roku.

Dwudziesty pierwszy i drugi przypadek ASF u świń w Polsce

ASF w Polsce

21. przypadek ASF stwierdzono na podstawie wyników badań otrzymanych dnia 26 września 2016 r. z krajowego laboratorium referencyjnego ds. ASF, tj. Państwowego Instytutu Weterynaryjnego - Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach, w gospodarstwie, w którym utrzymywano 10 świń, położonym w gminie Leśna Podlaska, w powiecie bialskim, w województwie lubelskim. Gospodarstwo to znajduje się w obszarze zapowietrzonym wyznaczonym przez Powiatowego Lekarza Weterynarii w Białej Podlasce w związku z wystąpieniem 19 ogniska ASF.

W gospodarstwie, w którym wyznaczono ognisko ASF, wdrożone zostały procedury związane z likwidacją choroby.

22. przypadek ASF stwierdzono na podstawie wyników badań otrzymanych dnia 27 września 2016 r. z krajowego laboratorium referencyjnego ds. ASF, tj. Państwowego Instytutu Weterynaryjnego - Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach, w gospodarstwie, w którym utrzymywano 12 świń, położonym w gminie Nurzec-Stacja, w powiecie siemiatyckim, w województwie podlaskim. Gospodarstwo to znajduje się w obszarze zapowietrzonym wyznaczonym przez Wojewodę Podlaskiego w związku z wystąpieniem 17 ogniska ASF.

W gospodarstwie, w którym wyznaczono ognisko ASF, wdrożone zostały procedury związane z likwidacją choroby.

 Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!