| Autor: redakcja6

Eksport wieprzowiny w UE

Według analityków, w pierwszych ośmiu miesiącach bieżącego roku nastąpił minimalny wzrost unijnego eksportu wieprzowiny.

Eksport wieprzowiny w UE
Najnowsze dane wskazują na 1-procentowy wzrost produktów wieprzowych w porównaniu z ubiegłym rokiem. Od stycznia do końca sierpnia 2012 roku sprzedano poza granice UE-27 łącznie 2,07 mln ton wieprzowiny (żywych zwierząt, mięsa, podrobów i tłuszczów wyrażonych w masie produktu).
 
Na niewielkim wzroście wywozu zaważyły głównie słabe wyniki eksportu żywych zwierząt, które w porównaniu z ubiegłym rokiem spadły o 39 procent oraz tłuszczów wieprzowych (spadek 16-procentowy) i podrobów (-3 procent). W przypadku pozostałych kategorii zanotowano nawet bardzo duże wzrosty eksportu. Co ciekawe, wysoki procent wywozu wieprzowiny zaobserwowano w przypadku mięsa chłodzonego, czyli stosunkowo drogiego produktu. W analizowanym okresie wzrósł on o 42 procent i wyniósł 127 tys. ton wobec 90 tys. ton w roku poprzednim. Działo się tak za sprawą głównie Ukrainy, która swój import zwiększyła prawie sześciokrotnie do 30 tys. ton.
 
W przypadku najważniejszej kategorii produktów, czyli mięsa mrożonego, wywóz poza granice Wspólnoty wyniósł 832 tys. ton, tj. o 1 procent więcej niż w 2011 roku. Bardzo dużo mięsa wyeksportowano do Chin, natomiast znacząco obniżył się wywóz do Rosji, Korei Pd. i Hongkongu.
 
Spośród wszystkich krajów unijnych, które zwiększyły swoją sprzedaż do państw trzecich, największe znaczenie mają Niemcy i Hiszpania, ale zaraz po nich znajduje się Polska. Nasz eksport zwiększył się o 21 procent, czyli o 35 tys. ton. Warto zwrócić uwagę, że tacy znaczący eksporterzy jak Holandia, Belgia czy Francja odnotowują mniejszy wolumen wywozu niż w 2011 roku.
 
Unijnym eksporterom sprzyja niski kurs wymiany euro wobec dolara amerykańskiego, a także duży popyt na rynkach krajów rozwijających się. Natomiast w najbliższym czasie oczekuje się spadku produkcji wieprzowiny w wielu krajach UE oraz spowalniający wzrost światowej gospodarki, co przyczyni się do ograniczeń w eksporcie mięsa wieprzowego


Tagi:
źródło: