| Autor: redakcja1

Eksport wieprzowiny z Polski na poziomie 129 tys. ton (I-IV 2015)

Eksport nieprzetworzonego mięsa wieprzowego odnotował zniżkę w 2014 r., a aktualnie analitycy notują nieznaczne odbicie. Jak wynika z danych MRiRW w okresie pierwszych czterech miesięcy br. sprzedaż wieprzowiny z Polski na rynkach zagranicznych wyniosła 128,6 tys. t, czyli zwiększyła się o 6,5-procent w skali roku.

Eksport wieprzowiny z Polski na poziomie 129 tys. ton (I-IV 2015)

Eksport wieprzowiny z Polski

Zwyżka eksportu była napędzana przez sprzedaż na rynek wspólnotowy, która w ujęciu rocznym wzrosła o 27% do 108,2 tys. t. Tym samym wywóz mięsa wieprzowego na rynki pozaunijne zmalał o 42%. Tak znaczny spadek sprzedaży na rynki poza UE związany był z utrzymaniem się ograniczeń w imporcie polskiego surowca, które zostało wprowadzone przez niektóre państwa azjatyckie, a także przez Rosję, co jest konsekwencją pojawienia się ASF na terytorium Polski w 2014 r.
 
Jak wynika z informacji podanych przez Bank BGŻ BNP Paribas, największym importerem nieprzetworzonego mięsa wieprzowego z Polski są Włochy, które w okresie pierwszych czterech miesięcy br. sprowadziły o 25% więcej surowca z Polski niż przed rokiem. Podobną dynamikę w sprzedaży odnotowały Niemcy, które są drugim co do wielkości odbiorcą mięsa wieprzowego z Polski. Wysyłka mięsa do Słowacji, trzeciego co do wielkości rynku sprzedaży wieprzowiny z Polski, pozostała na prawie takim samym poziomie, jak w omawianym czasie w roku poprzednim.
 
Niemniej jednak, znacznie wzrosło zainteresowanie polskim surowcem w Wielkiej Brytanii. W analizowanym okresie eksport nieprzetworzonego mięsa wieprzowego do tego kraju niemal się podwoił, co pozwoliło na osiągnięcie 4,9 tys. t. Wysoką dynamikę sprzedaży w granicy 69% odnotowano także dla Stanów Zjednoczonych, które w tym czasie zakupiły 7,4 tys. t wieprzowiny z Polski i stały się tym samym największym pozaunijnym rynkiem sprzedaży.

Import wieprzowiny do Polski

Równocześnie import nieprzetworzonego mięsa wieprzowego w okresie pierwszych czterech miesięcy br. był wzrósł o 4,8% do 213,5 tys. t. a przywóz surowca z Belgii o 14%. w związku z tym, kraj ten jest aktualnie głównym dostawcą nieprzetworzonego mięsa wieprzowego na rynek polski z kontyngentem na poziomie 59,1 tys. t. Zaraz po nim plasują się Niemcy z 52,8 tys. t, skąd import w obrębie roku zwiększył się o 1%. O 1,6% wyższe były również zakupy z Danii do 41,4 tys. t. Te trzy kraje są obecnie dostawcą 72% wieprzowiny do Polski.
 
Jak zauważają analitycy Banku BGŻ, Polska pozostaje importerem netto nieprzetworzonego mięsa wieprzowego. Deficyt handlowy wzrósł w omawianym okresie o 1,8 tys. t do 85 tys. t.
 
Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!