| Autor: redakcja1

Epidemiczna biegunka świń na Ukrainie. Groźba epidemii PED w Europie

Jak wynika z danych ukraińskich ugrupowań z sektora wieprzowiny, od wiosny 2014 r. zarejestrowano kilka przypadków epidemicznej biegunki świń (PED) w różnych regionach Ukrainy – podaje FAMMU/FAPA.

Epidemiczna biegunka świń na Ukrainie. Groźba epidemii PED w Europie

Epidemiczna biegunka świń na Ukrainie

Niemniej jednak, nie potwierdziły tego ukraińskie służby weterynaryjne, gdyż PED nie znajduje się w wykazie chorób podlegających notyfikacji przez Światową Organizację Zdrowia Zwierząt (OIE).
 
Ukraińscy producenci trzody chlewnej dostali jednak ostrzeżenia i zwiększyli działania prewencyjne np. poprzez dezynfekcję pojazdów. Tempo rozprzestrzeniania się choroby wzrosło na przełomie listopada i grudnia 2014 roku.
 
Według światowego eksperta ds. PED – dr Johna Carr, ogniska PED na Ukrainie mogą doprowadzić do upadków 30-35 mln szt. świń w Europie w obrębie najbliższych 18 miesięcy i mieć znaczny wpływ na światową produkcję trzody.
 
Zdaniem dr. Carr, szczepy wirusa PED wykryte na Ukrainie są podobne do odnotowanych w Chinach od 2010 r. oraz w USA od 2013 r., ale różnią się od stwierdzonych wcześniej w UE.

To z kolei może oznaczać początek epidemii PED w Europie.Tagi:
źródło: