| Autor: redakcja1

Handel niemiecką wieprzowiną

W pierwszych trzech kwartałach br. eksport mięsa wieprzowego z Niemiec wzrósł o 5% w skali roku do ok. 1,374 mln ton, co było głównie zasługą podwojenia wolumenu dostaw do Chin do 219 tys. ton.

Handel niemiecką wieprzowiną
Niemcy pozostają największym eksporterem wieprzowiny do tego kraju i w omawianym okresie br. miały 21% udziału w chińskim przywozie. Udział w rynku zmniejszył się jednak z 27% odnotowanych w pierwszych trzech kwartałach 2015 r., ponieważ inne kraje też zwiększają dostawy na rynek chiński. W trzecim kwartale br. dynamika wzrostu niemieckiego wywozu wieprzowiny do Państwa Środka zmalała do 50% ze względu na rosnącą konkurencję ze strony USA i Brazylii oraz nieznaczną odbudowę chińskiej produkcji.
 
Od stycznia do września br. Niemcy obniżyli o 5% dostawy wieprzowiny do państw członkowskich UE, jedynie Austriacy i Holendrzy utrzymali trend zwyżkowy. Największym importerem niemieckiej wieprzowiny pozostają Włochy, jednak wysyłki w tym kierunku zmalały o 5%. Mniej wieprzowiny niż przed rokiem sprowadziła z Niemiec też Polska.
 
Nasi zachodni sąsiedzi zakupili w pierwszych trzech kwartałach br. w sumie ok. 674 tys. ton mięsa wieprzowego, co oznacza spadek o 4% wobec tego samego okresu 2015 r. Według FAMMU/FAPA, wysyłki na rynek niemiecki zmniejszyli główni dostawcy – Dania, Belgia i Holandia, zwiększyły z kolei Hiszpania, Polska i Wielka Brytania, jednak wolumen dostaw z tych krajów był nieznaczny. Rośnie natomiast import żywca wieprzowego do Niemiec i od stycznia do września br. był o 3% większy niż przed rokiem. W strukturze dostaw przeważają warchlaki sprowadzane z Holandii.
Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!