| Autor: redakcja1

Handel wieprzowiną Unii Europejskiej z krajami trzecimi

W 2019 r., w wyniku większego zapotrzebowania na wieprzowinę ze strony Chin i innych krajów azjatyckich, eksport produktów wieprzowych z UE na rynki krajów trzecich był wyższy niż przed rokiem.

Handel wieprzowiną Unii Europejskiej z krajami trzecimi
Sytuacja ta była spowodowana zmniejszeniem się pogłowia świń w Chinach największego światowego producenta i konsumenta wieprzowiny wynikającą z rozprzestrzeniania się wirusa ASF. W miesiącach styczeń–październik 2019 r. z UE wywieziono 3,9 mln ton produktów wieprzowych w ekwiwalencie tusz, a więc o 17,5% więcej niż przed rokiem. Wysyłka z UE do Chin zwiększyła się o 63% do 1,8 mln ton, a do Japonii – o 4% do 398 tys. ton. Do krajów tych wywieziono 58% kontyngentu eksportowanej wieprzowiny. Istotnymi importerami wieprzowiny z UE była także Korea Południowa, Filipiny, Hongkong i USA, ale wolumen eksportu do tych krajów był mniejszy niż przed rokiem.
 
W 2019 r. skala importu wieprzowiny na rynek UE była nieznaczna i miała relatywnie małe znaczenie dla bilansu handlowego. W okresie dziesięciu miesięcy 2019 r. na rynek unijny sprowadzono 31 tys. ton produktów wieprzowych, czyli więcej o 9% niż przed rokiem. Zmalał import ze Szwajcarii o 9% do 15,2 tys. ton, która jest czołowym dostawcą wieprzowiny na rynek unijny, a wzrósł z pozostałych krajów, a więc z Norwegii o 65% do 3,9 tys. ton, Serbii o 48% do 4,1 tys. ton, Chile o 21% do 2,9 tys. ton i USA o 9% do 1,5 tys. ton.


Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!