Monitor fraz

Zapamiętaj mnie    Przypomnij hasło

Partner portalu
Handel wieprzowiną w Unii Europejskiej (I-XI 2013)

Dodano:

pomniejsz czcionkę powiększ czcionkę


Z danych zebranych przez Komisję Europejską wynika, że w okresie od stycznia do końca...

Z danych zebranych przez Komisję Europejską wynika, że w okresie od stycznia do końca listopada 2013 roku Unia Europejska wyeksportowała na rynki krajów trzecich ponad 2,8 mln ton żywca, mięsa, podrobów i przetworów wieprzowych, czyli o 1,3% więcej niż w tym samym okresie 2012 roku – podała FAMMU/FAPA.


Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości raz w tygodniu na e-mail!

Akceptuję regulamin portalu


W strukturze towarowej sprzedaży największy udział, bo 43-procentowy miała mrożona wieprzowina, a zaraz po niej z udziałem 33-procentowym – podroby wieprzowe. Wysyłki tych produktów ukształtowały się na poziomie odpowiednio o 9% i 11% wyższym w relacji rocznej.
 
W związku z obniżeniem pogłowia trzody chlewnej w Unii Europejskiej, eksport żywca był jednak niższy – o jedną trzecią. Spadł także wywóz świeżego mięsa – o jedną czwartą w ciągu roku.
 
Największe ilości produktów wieprzowych na rynki krajów trzecich wysłano tradycyjnie z Niemiec, Danii, Polski, Hiszpanii, Holandii i Francji. Z grona największych eksporterów Niemcy i Hiszpania zanotowały spadki wywozu. Z kolei Polska, Dania, Holandia i Francja – wzrosty eksportu.
 
W przypadku Polski zaobserwowano wzrost sprzedaży o 8,3%, co spowodowało przesunięcie naszego kraju z czwartego miejsca na trzecie wśród krajów Wspólnoty, wyprzedzając Hiszpanię.
 
Czołowym odbiorcą unijnej wieprzowiny pozostała Rosja, która zaimportowała 701 tys. ton mięsa, czyli o 0,2% więcej niż przed rokiem, co stanowiło prawie jedną czwartą całkowitego wywozu z Unii Europejskiej. W analizowanym okresie wzrósł znacznie wywóz do Chin, a także do Hongkongu, Japonii, na Filipiny i do Angoli. Spadła natomiast sprzedaż na Ukrainę, Białoruś i do Korei Płd.
 
W analizowanym okresie państwa członkowskie zakupiły na terytorium krajów trzecich około 31 tys. ton żywca, mięsa, podrobów i przetworów wieprzowych (w wadze produktu), czyli o 10% mniej niż przed rokiem. W strukturze towarowej dominowały podroby z 48-procentowym udziałem i mięso mrożone z 27-procentowym udziałem.
 
Największe ilości wieprzowiny sprowadzono ze Szwajcarii i Chile, niemniej import z tych krajów obniżył się o odpowiednio 11% i 30%.

Google+


źródło:

Nie ma żadnych komentarzy! Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość.
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się i bierz aktywny udział w życiu serwisu.
Skomentuj

Czy artykuł był pomocny? +0 pkt. razem głosów: 0

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Gospodarz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodając komentarz akceptujesz regulamin serwisu.


 • Luty przyniósł jeszcze większy import rzepaku i oleju rzepakowego do Polski
 • Luty przyniósł jeszcze większy import rzepaku i oleju rzepakowego do Polski

  W styczniu i lutym tego roku zaimportowano do Polski 151.428 ton rzepaku (w tym 62.155 ton w styczniu), głównie z Czech, Słowacji i Rumunii. Jest to wynik prawie dwukrotnie większy niż przed rokiem.
 • Produkcja mięsa w Europie przesuwa się na wschód
 • Produkcja mięsa w Europie przesuwa się na wschód

  Przeobrażenia gospodarcze i polityczne powodują zmiany w każdej branży. Sektor mięsa w UE jest tego idealnym przykładem – stopniowo, ale nieustannie zmniejsza się produkcja w „starej UE”...
 • Rosnące ceny jaj
 • Rosnące ceny jaj

  W drugiej połowie 2017 r. wystąpiła bardzo silny zwyżkowy trend cen na unijnym rynku jaj. Przyczyną było wykrycie niedozwolonych substancji i wycofanie dużych partii jaj z handlu detalicznego w...
 • IUNG stwierdził wystąpienie suszy rolniczej
 • IUNG stwierdził wystąpienie suszy rolniczej

  IUNG-PIB zgodnie z wymogami Obwieszczenia opracował wartości klimatycznego bilansu wodnego dla wszystkich gmin Polski (2478 gmin) oraz w oparciu o kategorie gleb określił w tych gminach aktualny...
 • Precyzyjny Gospodarz na Targach AGRO-TECH w Minikowie
 • Precyzyjny Gospodarz na Targach AGRO-TECH w Minikowie

  W 2016 roku turniej Precyzyjny Gospodarz wystartował z nową, odświeżoną formułą. Pierwszych Precyzyjnych Gospodarzy w VI sezonie konkursu, poznaliśmy podczas AGRO-PARK w Lublinie i Opolagrze w...
Agencja Marketingowa Wizerunek Spółka z o.o.
Plac Berwińskiego 5, 66-120 Kargowa, NIP 596-172-58-30, REGON 080420978
TEL. +48 506 650 670, FAX (68)422-11-64, TEL. (68)422-11-63
© 2010-2014r. Wszelkie prawa zastrzeżone Gospodarz.pl