| Autor: redakcja6

Handel wieprzowiną w Unii Europejskiej (I-XI 2013)

Z danych zebranych przez Komisję Europejską wynika, że w okresie od stycznia do końca listopada 2013 roku Unia Europejska wyeksportowała na rynki krajów trzecich ponad 2,8 mln ton żywca, mięsa, podrobów i przetworów wieprzowych, czyli o 1,3% więcej niż w tym samym okresie 2012 roku – podała FAMMU/FAPA.

Handel wieprzowiną w Unii Europejskiej (I-XI 2013)
W strukturze towarowej sprzedaży największy udział, bo 43-procentowy miała mrożona wieprzowina, a zaraz po niej z udziałem 33-procentowym – podroby wieprzowe. Wysyłki tych produktów ukształtowały się na poziomie odpowiednio o 9% i 11% wyższym w relacji rocznej.
 
W związku z obniżeniem pogłowia trzody chlewnej w Unii Europejskiej, eksport żywca był jednak niższy – o jedną trzecią. Spadł także wywóz świeżego mięsa – o jedną czwartą w ciągu roku.
 
Największe ilości produktów wieprzowych na rynki krajów trzecich wysłano tradycyjnie z Niemiec, Danii, Polski, Hiszpanii, Holandii i Francji. Z grona największych eksporterów Niemcy i Hiszpania zanotowały spadki wywozu. Z kolei Polska, Dania, Holandia i Francja – wzrosty eksportu.
 
W przypadku Polski zaobserwowano wzrost sprzedaży o 8,3%, co spowodowało przesunięcie naszego kraju z czwartego miejsca na trzecie wśród krajów Wspólnoty, wyprzedzając Hiszpanię.
 
Czołowym odbiorcą unijnej wieprzowiny pozostała Rosja, która zaimportowała 701 tys. ton mięsa, czyli o 0,2% więcej niż przed rokiem, co stanowiło prawie jedną czwartą całkowitego wywozu z Unii Europejskiej. W analizowanym okresie wzrósł znacznie wywóz do Chin, a także do Hongkongu, Japonii, na Filipiny i do Angoli. Spadła natomiast sprzedaż na Ukrainę, Białoruś i do Korei Płd.
 
W analizowanym okresie państwa członkowskie zakupiły na terytorium krajów trzecich około 31 tys. ton żywca, mięsa, podrobów i przetworów wieprzowych (w wadze produktu), czyli o 10% mniej niż przed rokiem. W strukturze towarowej dominowały podroby z 48-procentowym udziałem i mięso mrożone z 27-procentowym udziałem.
 
Największe ilości wieprzowiny sprowadzono ze Szwajcarii i Chile, niemniej import z tych krajów obniżył się o odpowiednio 11% i 30%.
Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!