| Autor: redakcja1

Handel zagraniczny wieprzowiną z Polski i UE

W 2013 r. utrzymujący się popyt zagraniczny na wieprzowinę przyczynił się do wzrostu eksportu tego mięsa z Polski – podaje Agencja Rynku Rolnego.

Handel zagraniczny wieprzowiną z Polski i UE
Znaczącą zwyżkę odnotowano m.in. w wysyłce do Chin i do Rosji. W okresie styczeń–listopad 2013 r. do Chin wyeksportowano 47 tys. ton mięsa wieprzowego w stosunku do 12 tys. ton w tym samym okresie 2012 r., a do Rosji 33 tys. ton wobec 15 tys. ton.
 
Połowa wolumenu eksportu mięsa wieprzowego, czyli 199 tys. ton została jednak skierowana do krajów UE, w tym do Włoch 39 tys. ton, na Słowację 29 tys. ton, do Niemiec 27 tys. ton, a także na Węgry 25 tys. ton. Sporym odbiorcą polskiej wieprzowiny pozostała Białoruś - 36 tys. ton, choć eksport do tego kraju był mniejszy niż w 2012 r. Mięso wieprzowe stanowiło 66% eksportu asortymentu wieprzowego wyrażonego w ekwiwalencie mięsa.
 
W 2013 r. wzrósł także eksport tłuszczów wieprzowych, a zmalał wywóz żywca i jego przetworów. Całkowity eksport żywca, mięsa oraz tłuszczów i przetworów wieprzowych wyrażony w ekwiwalencie mięsa w czasie pierwszych jedenastu miesięcy 2013 r. osiągnął nienotowany dotąd poziom 612 tys. ton, a zatem był on o 14% większy niż w tym samym okresie 2012 r. Wzrost wywozu asortymentu wieprzowego był możliwy dzięki wzrostowi importu trzody chlewnej.
 
W okresie styczeń–listopad 2013 r. do Polski sprowadzono ponad 4,6 mln szt. trzody chlewnej, czyli o 32% więcej niż w analogicznym okresie poprzedniego roku, przy czym import prosiąt i warchlaków wyniósł blisko 3,4 mln szt., tj. o 24% więcej, a tuczników – 1,2 mln szt. - 85% zwyżka. W strukturze asortymentowej przywozu nadal zdecydowanie dominowało mięso surowe stanowiące 75% ogółu zakupu asortymentu wieprzowego wyrażonego w ekwiwalencie mięsa.
 
Całkowity import do Polski produktów wieprzowych w przeliczeniu na mięso osiągnął granicę 733 tys. ton i był o 6% wyższy niż rok wcześniej. Według prognoz analityków ARR w całym 2013 r. ujemne saldo polskiego handlu zagranicznego wieprzowiną wyniosło 130 tys. ton w odniesieniu do 160 tys. ton w 2012 r.
 
Departament Rolnictwa USA (USDA) ocenia, że w 2014 r. nastąpi wzrost konkurencji na globalnym rynku wieprzowiny. Nasilenie konkurencji będzie wynikało ze zwiększenia produkcji w krajach należących do największych eksporterów wieprzowiny jak USA czy Brazylia, a także w państwach, które nie są tradycyjnymi eksporterami tego mięsa m.in. Białoruś i Ukraina, przy niewielkiej zwyżce światowego popytu importowego.
 
Według KE w 2014 r., mimo wzrostu unijnej produkcji, eksport produktów wieprzowych z UE może być nieco niższy niż w 2013 r. Unijny import tego asortymentu w 2014 r., tak jak w poprzednich latach, będzie miał znaczenie marginalne.
 
Szacuje się, że w następstwie rozwoju kontaktów międzynarodowych, w pierwszej połowie 2014 r. może nastąpić wzrost polskiej wymiany handlowej wieprzowiną. Przewiduje się, że import wieprzowiny do Polski będzie o 6% wyższy niż w pierwszym półroczu 2013 r. Eksport wieprzowiny z Polski może zwiększyć się o 3%.


Tagi:
źródło: