| Autor: redakcja1

Kolejne ogniska i przypadki ASF w Wielkopolsce

W liczącym ok.70 sztuk świń gospodarstwie w miejscowości Janków Pierwszy w powiecie kaliskim wykryto kolejne ognisko ASF. Gospodarstwo znajduje się ok. 1,5 km od miejscowości Łaszków, gdzie 13 dni wcześniej wystąpiło pierwsze ognisko ASF w powiecie kaliskim. Badania początkowo zostały wykonane w Laboratorium przy Wojewódzkim Inspektoracie Weterynarii w Poznaniu, a następnie powtórzono je w Państwowym Instytucie Weterynaryjnym w Puławach.

Kolejne ogniska i przypadki ASF w Wielkopolsce
Strefa zapowietrzona o promieniu 3 km od ogniska oraz strefa zagrożona o promieniu 10 km od ogniska wyznaczana przez Wojewodę Wielkopolskiego w większości będzie się pokrywać ze strefami wyznaczonymi po wykryciu pierwszego ogniska, jednakże gospodarstwa, które zostały już nimi objęte w połowie września będą miały wydłużony okres restrykcji związany z brakiem możliwości przemieszczeń świń.
 
Pojawienie się kolejnego ogniska w tym rejonie jest zaskoczeniem z uwagi na fakt, iż w rejonie kaliskim do tej pory nie wykryto żadnego przypadku ASF u dzików.
 
Niekorzystne informacje dotyczące kolejnych przypadków chorych dzików docierają także z północnej części Wielkopolski, gdzie ASF wykryto u dzika z wypadku komunikacyjnego w miejscowości Kowanówko w powiecie obornickim. Przypadek ten skutkować będzie wyznaczeniem przez Komisję Europejską w tym obszarze strefy czerwonej.


Tagi:
źródło: