| Autor: redakcja11

Ceny skupu żywca wieprzowego notują dość silną dynamikę wzrostu

Ceny skupu żywca wieprzowego w kraju w od kwietnia br. notują dość silną dynamikę wzrostu. Według danych Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, przeciętna cena skupu żywca w czwartym tygodniu czerwca br. (20-26.06) wyniosła 5,10 zł/kg i tym samym była wyższa o 14% niż przed rokiem a także o 10 i 23% niż miesiąc i dwa miesiące wcześniej.

Ceny skupu żywca wieprzowego notują dość silną dynamikę wzrostu

Ceny skupu żywca wieprzowego w Polsce

Zdaniem analityków Banku BGŻ BNP Paribas, na wzrost cen szczególny wpływ mają czynniki sezonowe, niemniej warto zaznaczyć, że jest to najwyższy średni poziom cen od września 2014 r. Poprawa cenowa w sektorze produkcji mięsa wieprzowego jest wynikiem między innymi zmniejszającego się pogłowia świń w Polsce, osłabienia się złotego względem euro, oraz relatywnie wysokiego popytu na rynkach zagranicznych.

 

Ze wstępnych informacji Ministerstwa Finansów (za MRiRW) wynika, że w pierwszych czterech miesiącach br. sprzedaż zagraniczna nieprzetworzonego mięsa wieprzowego (CN 0203) z Polski wyniosła 142 tys. czyli była o 9,6% wyższa w stosunku do roku ubiegłego. Tagi:
źródło: