| Autor: redakcja1

Krajowe pogłowie trzody chlewnej

Zwyżka cen skupu żywca wieprzowego i poprawa rentowności chowu świń w pierwszej połowie 2017 r. sprzyjały wzrostowi pogłowia trzody chlewnej.

Krajowe pogłowie trzody chlewnej
Zgodnie z danymi GUS opublikowanymi w lutym br., na początku grudnia 2017 r. w Polsce było 11,9 mln sztuk świń, czyli o 7,1% więcej niż przed rokiem. Pogłowie tuczników zwiększyło się o 11,4%, warchlaków – o 10,7%, a loch – o 5,8%, w tym loch prośnych – o 6,2%. Pogłowie prosiąt uległo spadkowi o 3,1%.
 
Największy udział w pogłowiu świń miały sąsiadujące ze sobą województwa wielkopolskie - 35,9%, kujawsko-pomorskie - 11% i łódzkie - 10,1%. Wzrost liczebności świń nastąpił w dziesięciu województwach, w tym największy – w woj. mazowieckim o 19% i małopolskim o 13%. W województwach o największej koncentracji świń wzrost pogłowia był też spory w woj. wielkopolskim – o 8%, kujawsko-pomorskim – o 10%, a w łódzkim – o 7%. Spadek liczebności trzody chlewnej zaobserwowano w sześciu województwach. Największa redukcja pogłowia nastąpiła w woj. podlaskim – o 8% oraz w woj. lubuskim – o 4%.


Tagi:
źródło: