| Autor: redakcja1

Meksyk dołączy do odbiorców unijnej wieprzowiny

Unijny komisarz ds. rolnictwa i rozwoju wsi Phil Hogan poinformował, że Meksyk wyraził zgodę na otwarcie swojego rynku na świeżą wieprzowinę i przetworzone szynki z Hiszpanii. Wkrótce też kilka innych państw członkowskich UE będzie mogło dostarczać swoje produkty do Meksyku.

Meksyk dołączy do odbiorców unijnej wieprzowiny

Prawdopodobnie już niebawem zatwierdzony będzie import świeżej wieprzowiny z Francji. Są także perspektywy na wysyłki z Niemiec, Rumunii i Włoch. Władze meksykańskie zaplanowały w maju br. również audyt w Polsce, co może stworzyć szanse na wysyłkę świeżych produktów wieprzowych.

Jak wskazuje FAMMU/FAPA, Meksyk jest znaczącym odbiocą wieprzowiny, w 2015 r. zakupił zza granicy 750 tys. ton tego mięsa, z czego ponad 99% pochodziło z USA i Kanady. Był to dostęp bezcłowy w obrębie Północnoamerykańskiej Strefy Wolnego Handlu, tj. NAFTA.

Komisarz Hogan zaznaczył, że pomimo rosyjskiego embarga, wywóz unijnej wieprzowiny zwiększył się sporo w 2015 roku. Nie przełożyło się to jednak jeszcze na poprawę dochodów producentów. Po tegorocznych wizytach w Meksyku i Kolumbii, komisarz Hogan odwiedza aktualnie Kazachstan, a potem planuje wyjazd do Chin i Japonii. Celem tych wizyt jest zwiększenie możliwości unijnego eksportu.Tagi:
źródło: