| Autor: mikolaj

MRiRW o podejmowanych działaniach ws. ASF

W dniu dzisiejszym, tj. 6 marca 2014 r., minister Stanisław Kalemba udał się do Brukseli na spotkanie z komisarzem Dacianem Ciolosem. Rozmowa dotyczyć będzie możliwości uruchomienia dopłat do prywatnego przechowywania oraz skorzystania z funduszy rezerwowych UE w celu zrekompensowania producentom i przetwórcom trzody chlewnej korzyści utraconych w konsekwencji pogłębiania się kryzysu na rynku wieprzowiny.

MRiRW o podejmowanych działaniach ws. ASF
We wtorek, 4 marca, podczas posiedzenia Rady Ministrów przedstawiona została informacja Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi dotycząca przypadków wystąpienia afrykańskiego pomoru świń u dzików na terytorium Polski.

Zabezpieczone są środki na zdjęcie części nadwyżki wieprzowiny występującej w strefie z ograniczeniami.

Za podejmowanie działań w zakresie planowanych odstrzałów dzików, w celu utrzymania ich populacji na założonym w Polsce poziomie odpowiedzialny jest Minister Środowiska.


Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi z Ministrem Spraw Zagranicznych i Ministrem Gospodarki prowadzą prace dyplomatyczne w krajach trzecich, m.in. Chińskiej Republice Ludowej, Japonii, Korei Południowej, Tajwanie, ukierunkowane na wznowienie eksportu.

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi na bieżąco współpracuje z producentami i przetwórcami trzody chlewnej. Minister Stanisław Kalemba odbył ostatnio spotkania: 20. i 21. lutego w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi, 26. lutego w Sokółce, 28. lutego w Puławach i Białej Podlaskiej, 3. marca w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi, a 4. marca w Ministerstwie Gospodarki. W ostatnim spotkaniu uczestniczył także wicepremier, minister gospodarki Janusz Piechociński.

Czytaj więcej o afrykańskim pomorze świń na Gospodarz.pl

W Polsce wystąpiły dwa przypadki ASF u dzików, które najprawdopodobniej przedostały się z Białorusi. Wirus nie przeniósł się na inne dziki, o czym świadczą wyniki przeprowadzonych do tej pory badań padłych i odstrzelonych sztuk.


Zarówno w strefie buforowej, jak i na pozostałym obszarze naszego kraju prowadzony jest intensywny monitoring mający na celu wykrycie ewentualnych zakażeń wirusem ASF w populacji świń i dzików. Inspekcja Weterynaryjna pobrała kolejne 1200 prób. Wyniki przeprowadzonych badań były ujemne.

Wszystkie chlewnie w Polsce są wolne od ASF.
 


Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!