| Autor: redakcja6

Ogniska wirusa epidemicznej biegunki świń na Ukrainie

Departament Rolnictwa Stanów Zjednoczonych w swoim raporcie z połowy grudnia 2014 roku zwrócił uwagę na pojawienie się wirusa PED na Ukrainie – podaje Bank BGŻ.

Ogniska wirusa epidemicznej biegunki świń na Ukrainie

Ogniska wirusa PED na Ukrainie

Według departamentu USDA, wirus PED, tzw. epidemiczna biegunka świń, został potwierdzony w 3 do 4 przypadkach zachorowań wśród świń należących do największej ukraińskiej organizacji producentów trzody. Jednak znane są także przypadki ognisk choroby w gospodarstwach hodowców spoza organizacji.
 
Jak podkreślają eksperci Banku BGŻ, na podstawie doniesień USDA, wystąpienie ognisk wirusa nie spotkało się z odpowiednią reakcją ze strony ukraińskiej administracji, co może być przyczyną dalszego rozprzestrzeniania się wirusa, który mógłby mieć istotny niekorzystny wpływ na produkcję wieprzowiny w latach 2014-2015.
 
Ponadto, może również dojść do przedostania się wirusa do sąsiednich krajów, takich jak Polska. Z informacji USDA wynika, że ogniska PED zostały zarejestrowane w różnych regionach Ukrainy, a rodzaje wirusów PED są podobne do stwierdzonych wcześniej w Chinach oraz w Stanach Zjednoczonych.


Tagi:
źródło: