| Autor: redakcja1

Niski poziom cen żywca wieprzowego

Średnia cena skupu żywca wieprzowego w zakładach monitorowanych przez MRiRW w ostatnim tygodniu listopada wyniosła 4,34 zł/kg – podaje Bank BGŻ.

Niski poziom cen żywca wieprzowego

Ceny żywca wieprzowego

W związku z tym, jest to najmniejszy poziom od początku marca 2014 r., kiedy to nastąpiła spora zniżka cen w wyniku stwierdzenia pierwszych przypadków wirusa ASF u dzików w woj. podlaskim. W obrębie ostatnich trzech miesięcy przeciętna cena skupu w kraju zmalała o 15 proc., co po części jest efektem wahań sezonowych.

Wpływ na aktualną sytuację ma także większa, niż w 2013 roku, podaż mięsa wieprzowego. Jak wynika z informacji GUS od początku roku do końca października skup trzody wyniósł 1,5 mln t w wadze żywej, a więc to wzrost o 18 proc. niż w tym samym czasie 2013 r. Od maja tego roku skup utrzymuje tendencję zwyżkową.
 
Tylko we wrześniu do dużych podmiotów skupowych z wykluczeniem skupu realizowanego przez osoby fizyczne trafiło 116 tys. t, czyli więcej o 14 proc. niż miesiąc wcześniej i o 33 proc. niż we wrześniu 2013 r. Dynamika skupu znacznie wyhamowała w październiku, przy czym w całym 2014 r. skup będzie dużo większy niż rok wcześniej.
 
Spadki cen obserwujemy także na rynku unijnym. Przeciętna cena żywca wieprzowego w UE w ostatnim tygodniu listopada ukształtowała się w granicy 139,78 EUR/100 kg, tj. mniej o 1 proc. w odniesieniu do analogicznego tygodnia października oraz o 18% w obrębie roku. Jak podkreślają analitycy Banku BGŻ oprócz Polski zniżki cen notowane były m.in.: w Niemczech, Belgii, Francji, Słowacji i Wlk. Brytanii.Tagi:
źródło: