| Autor: mikolaj

Piotr Walkowski o aktualnej sytuacji na rynku wieprzowiny oraz o działaniach władz ws. afrykańskiego pomoru świń [video]

W dniu 25 lutego w Cielimowie k. Gniezna odbyło się Wielkopolskie Forum Rolnicze powiatów Gniezno i Września. Przy tej okazji zapytaliśmy Piotra Walkowskiego, Prezesa Wielkopolskiej Izby Rolniczej, o najnowsze informacje dotyczące działań ws. afrykańskiego pomoru świń w Polsce.

W trakcie obszernej wypowiedzi dla Gospodarz.tv szef wielkopolskich rolników szeroko opowiedział o działaniach władz państwowych w sprawie przeciwdziałania skutkom afrykańskiego pomoru świń.

Jak podkreślił Piotr Walkowski wszystkie działania idą zgodnie z procedurą.
- W piątek przedstawiciele komisarza rosyjskiego w Moskwie spotkali się i domówiona została kwestia regionalizacji strefy zapowietrzonej, nie całego kraju, nie całej Unii. W dniu dzisiejszym przyjeżdżają przedstawiciele zarówno Komisji Rosyjskiej, jak i Europejskiej Światowej Organizacji Zdrowia, które przeprowadzą monitoring i nadzór laboratorium w Puławach oraz procedur zastosowanych w rejonach, w których wystąpił afrykański pomór świń
. Po pomyślnych wynikach kontroli będziemy mogli wysłać informację na wszystkie rynki światowe, że wieprzowina z UE spoza strefy buforowej nadaje się do konsumpcji - podaje Prezes WIR.

Na pozytywną weryfikację kontroli przedstawicieli władz rosyjskich i unijnych w pierwszej kolejności czekają towary frachtowane po 31 stycznia pozostające dalej na wodzie, gdyż azjatyccy odbiorcy wstrzymali ich odbiór.


W dalszej części wywiadu udzielonego dla Gospodarz.tv szef wielkopolskich rolników poruszył także kwestie prac nad zmianą świadectwa zdrowia artykułów z mięsa wieprzowego oraz opowiedział o bieżącej sytuacji na rynku wieprzowiny i problemach hodowców.

Zdaniem Piotra Walkowskiego przede wszystkim potrzebna jest wyraźna informacja, że nawet mięso wieprzowe, które pochodzi z ubijanej sztuki zarażonej ASF absolutnie nie jest szkodliwe dla człowieka po wcześniejszej obróbce termicznej.

Zapraszamy do obejrzenia wywiadu z Prezesem WIR.
 


Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!