Monitor fraz

Zapamiętaj mnie    Przypomnij hasło

Partner portalu
Podlaskie: Rekompensaty za świnie za niskie

Dodano:

pomniejsz czcionkę powiększ czcionkę


W Ministerstwie Rolnictwa dobiegają końca prace nad oczekiwanym przez podlaskich rolników...

W Ministerstwie Rolnictwa dobiegają końca prace nad oczekiwanym przez podlaskich rolników rozporządzeniem w sprawie rekompensat za rezygnacje z utrzymywania świń w związku z ASF.


Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości raz w tygodniu na e-mail!

Akceptuję regulamin portalu


Opiniując przekazany do konsultacji projekt Zarząd negatywnie ocenił proponowane w nim zasady i stawki rekompensat. Zdaniem Zarządu w projekcie nie zostały w pełni uwzględnione derogacje zawarte w art. 57 ustawie o ochronie zdrowia i zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt dla Ministra Rolnictwa, co do warunków wypłacania rekompensat.

Zarząd szczególnie zwrócił uwagę na oferowana wysokość rekompensaty, jaką miały by otrzymywać rolnicy z Podlasia. Zdaniem KRIR proponowana wysokość rekompensaty 100 zł rocznie za sztukę – zrekompensuje być może, poniesione straty za zaprzestanie produkcji, jedynie dla gospodarstw prowadzących tucz, szczególnie w systemie nakładczym. Natomiast jest zdecydowanie za niska dla pozostałych grup gospodarstw, w tym również dla osób i gospodarstw utrzymujących świnie na potrzeby własne


Zarząd KRIR oczekuje że MRiRW dokona istotnych zmian w projekcie, w celu:

1. Zróżnicowania stawek rekompensat - ze względu na system produkcji w zależności od typu gospodarstw, grup technologicznych jak ilości utrzymywanych zwierząt w gospodarstwie, z uwzględnieniem podziału m.in. na:
-  tuczarnie,
-  system zamknięty,
- hodowle zarodowe i reprodukcyjne
- oraz gospodarstwa utrzymujące świnie na własne potrzeby w tym utrzymujące pojedyncze świnie bez obowiązku rejestracji w systemie IRZ,


2. Zmiany terminu, składania wniosku o wypłatę drugiej i następnych części rekompensaty na wcześniejszy - obecny projekt dopuszcza składanie wniosków dopiero po 15 maja.

Google+


źródło:

Nie ma żadnych komentarzy! Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość.
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się i bierz aktywny udział w życiu serwisu.
Skomentuj

Czy artykuł był pomocny? +0 pkt. razem głosów: 0

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Gospodarz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodając komentarz akceptujesz regulamin serwisu.


Agencja Marketingowa Wizerunek Spółka z o.o.
Plac Berwińskiego 5, 66-120 Kargowa, NIP 596-172-58-30, REGON 080420978
TEL. +48 506 650 670, FAX (68)422-11-64, TEL. (68)422-11-63
© 2010-2014r. Wszelkie prawa zastrzeżone Gospodarz.pl