| Autor: redakcja1

Światowa produkcja wieprzowiny zwiększy się do prawie 120 mln ton

Jak podaje FAO, produkcja wieprzowiny na świecie powinna wzrosnąć w tym roku o 1,9 proc. do 119,4 mln t. Zwyżka ta jest wspierana przez relatywnie niskie ceny paszy.

Światowa produkcja wieprzowiny zwiększy się do prawie 120 mln ton

Światowa produkcja wieprzowiny

Jak wskazują analitycy Banku BGŻ BNP Paribas, ważną rolę odgrywają tu Chiny, gdzie ocenia się, że w tym roku zostanie wyprodukowane 1,2 proc. więcej wieprzowiny niż przed rokiem. Oznacza to wzrost do 57,8 mln t. Tym samym kraj ten utrzymuje pozycję lidera z 48-procentowym udziałem w globalnej produkcji wieprzowiny.
 

Poprawę sytuacji obserwuje się także u pozostałych producentów. Na rynku japońskim oraz koreańskim, gdzie w minionym roku panował wirus PED, następuje aktualnie stopniowa odbudowa pogłowia trzody. Podobna sytuacja ma miejsce w Stanach Zjednoczonych. Natomiast na rynku UE wyższa produkcja wspierana jest przez zwiększenie pogłowia loch rozpłodowych, które wzrosło pierwszy raz od kilku lat.
 

Warto nadmienić, że zwyżka produkcji w krajach, które są ważnymi eksporterami wieprzowiny, w tym w USA, UE, a także Kanadzie, przyczynia się do ożywienia handlu światowego. Sprzedaż z tych krajów na rynkach zewnętrznych stanowi aktualnie osiemdziesiąt procent globalnego eksportu wieprzowiny. W tym względzie FAO przewiduje, że po dwóch latach zniżek, w 2015 roku nastąpi odbicie w wysyłce o 1,6%, co umożliwi wzrost do poziomu 7,1 mln t.
 

Ożywienie w wywozie będzie także wspierane przez relatywnie niskie ceny mięsa. Zniżka cen, obserwowana w 2014 r., spowodowana była przede wszystkim wprowadzeniem przez Rosję embarga na wieprzowinę z m.in. UE, USA, Kanady. W odniesieniu do UE  przyczyniło się to do wzrostu wielkości surowca, który pozostał na rynku wspólnotowym i tym samym wywołał presję na obniżki cen. Spadki cen odzwierciedla również indeks FAO dla globalnych cen wieprzowiny, który od rekordowo wysokich poziomów odnotowanych w czerwcu 2014 r. zmalał o 37% do kwietnia br.
 

FAO wskazuje, że w br. popyt na mięso wieprzowe wzrośnie w Chinach, Meksyku, Korei Południowej, Wietnamie, Australii, Angoli, Singapurze oraz Kolumbii. Natomiast w wyniku zwiększenia się produkcji krajowej zapotrzebowanie na wieprzowinę z importu zmniejszy się w USA, Rosji oraz Japonii. 

Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!