| Autor: redakcja1

Ruszyło prywatne przechowywanie wieprzowiny. Czy ceny wzrosną?

Sytuacja na unijnym rynku trzody chlewnej jest aktualnie trudna. W związku z tym Komisja Europejska uruchomiła mechanizm dopłat do prywatnego przechowywania wieprzowiny. Od 4 stycznia 2016 r. można w ARR składać wnioski o przyznanie takich dopłat. Wprowadzony mechanizm różni się w kilku kwestiach od uruchomionego w marcu 2015 r. - zauważa Bank BGŻ BNP Paribas.

Ruszyło prywatne przechowywanie wieprzowiny. Czy ceny wzrosną?

Prywatne przechowywanie wieprzowiny

Mechanizm prywatnego przechowywania wieprzowiny ma na celu czasowe usunięcie z rynku części mięsa. Wprowadzany jest najczęściej w kryzysowych momentach, kiedy w perspektywie kilku miesięcy oczekiwana jest poprawa sytuacji na rynku. Stąd najczęściej uruchamiany jest zimą, kiedy zazwyczaj występuje sezonowy spadek cen.

Aktualnie uruchomiony mechanizm został wprowadzony rozporządzeniem wykonawczym Komisji (UE) 2015/2334 z dnia 14.12.2015 r. Poprzednio dopłaty do prywatnego przechowywania wieprzowiny uruchomiono 9.03.2015 r., a zawieszono 29.04.2015 r. Niestety nie spotkały się one jednak z dużym zainteresowaniem unijnych producentów. W obrębie całej UE objęto nim 64 tys. t mięsa. Prawdopodobnie dlatego Komisja podjęła decyzję o modyfikacji warunków dopłat, tj. rozszerzono zakres objętych produktów, podniesiono stawki dopłat oraz wprowadzono możliwość wywozu mięsa przed upłynięciem okresu.

Ponadto, tak jak zazwyczaj, mechanizmem mogą być objęte półtusze wieprzowe oraz pięć kategorii elementów tusz. Jednak tym razem w wykazie produktów podlegających dopłatom znalazł się też tłuszcz podskórny ze świń, ze skórą lub bez.

Niemniej jednak, jeżeli chodzi o stawki dopłat, to zostały one ustalone na w granicy o 20% wyższej niż poprzednio. Dla przykładu za przechowanie półtusz przez 90 dni stawka wynosi  274 EUR/t, a więc po przeliczeniu po kursie NBP z dnia 4.01.2016 r. - 1176 zł/t. Warto zauważyć, że w perspektywie kilku miesięcy raczej należałoby spodziewać się zwyżek cen mięsa niż kolejnych spadków.

Standardowo mięso objęte omawianym mechanizmem można przechowywać przez 90, 120 lub 150 dni. Okres ten deklaruje się w momencie składania wniosku. Jednakże, w odróżnieniu od mechanizmu uruchomionego w marcu minionego roku, aktualnie Komisja dopuściła możliwość wcześniejszego zakończenia okresu przechowywania mięsa z zachowaniem prawa do pomniejszonej płatności, jeśli mięso to jest wysłane poza obszar UE.

Poza tym, okres przechowywania nie może jednak być krótszy niż 60 dni. Jeżeli przedsiębiorca skorzysta z takiej możliwości, wtedy stawka płatności jest odpowiednio pomniejszana za każdy dzień wcześniejszego zakończenia przechowywania.

Trudno teraz wyrokować o tym, czy mechanizm spotka się z dużym zainteresowaniem i przyniesie oczekiwane wyniki. W przypadku polskich przedsiębiorstw problemem może być brak możliwości wywozu przechowywanego towaru do wielu krajów w związku z występowaniem ASF.


Tagi:
źródło: