| Autor: redakcja1

Prywatne przechowywanie wieprzowiny. Zakończenie dopłat?

Według AgraEurope kraje członkowskie poparły propozycję KE by zamknąć mechanizm prywatnego przechowywania mięsa wieprzowego na terenie UE (private storage aid) z uwagi na odnotowywane aktualnie na rynku UE wzrosty cen żywca oraz ze względu na nieznaczne zainteresowanie samym instrumentem po stronie firm zajmujących się przetwórstwem mięsa – podaje Bank BGŻ.

Prywatne przechowywanie wieprzowiny. Zakończenie dopłat?

Mechanizm przechowywania mięsa został uruchomiony w UE 9 marca tego roku i miał na celu czasowe wycofanie pewnej ilości surowca z rynku. Miało to pobudzić zwyżkę cen żywca i tym samym poprawić sytuację producentów trzody. Niemniej, ten instrument rynkowy nie spotkał się ze szczególnym zainteresowaniem po stronie firm przetwórczych.

Jak wynika z analizy British Pig Executive jedynie 2 proc. - 3,6 mln t mięsa wieprzowego wytwarzane w UE w okresie marzec-kwiecień br. zostało przekazane do tymczasowego przechowania w ramach tego mechanizmu.

Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!