| Autor: redakcja1

Rekordowy eksport wieprzowiny z USA

Amerykańska Federacja Eksporterów Mięsa (USMEF) podała, że w 2014 r. wartość eksportu mięsa wieprzowego i podrobów z USA osiągnęła nowy rekord wynoszącego 6,67 mld USD, tj. większy w obrębie roku o 10%.

Rekordowy eksport wieprzowiny z USA

Eksport wieprzowiny z USA

W związku z tym, poprzedni najwyższy wynik z 2012 r. przekroczono o 6%. kontyngent wywozu wzrósł w stosunku do 2013 r. o 2% do 2,18 mln ton, a rekordowa ilość notowana była w 2012 r. i wyniosła 2,62 mln ton.

 

USA zmagały się w minionym roku z wieloma wyzwaniami w wywozie wieprzowiny m.in. z restrykcjami handlowymi Rosji i Chin, rosnącym kursem dolara, a także z problemami logistycznymi wynikającymi z protestów pracowników w portach Zachodniego Wybrzeża.

 

W grudniu 2014 r. wolumen wywozu był o 5% mniejszy w odniesieniu do grudnia 2013 r. i wyniósł 183,5 tys. ton, a jego wartość minimalnie się zwiększyła do 541,3 mln USD. Grudniowe przestoje w portach były wyjątkowo uciążliwe i przeciągnęły się także na początek 2015 r. Jeśli spór nie zostanie w krótkim czasie rozwiązany, to klienci zagraniczni zaczną szukać alternatywnych dostawców. W 2014 r. spore ilości schłodzonej, amerykańskiej wieprzowiny wartej 2 mld USD trafiły na rynki azjatyckie.

 

Ceny wysyłkowe w USA były wyjątkowo wysokie i przez większą część 2014 r. przewyższały notowania unijnej wieprzowiny. Eksport w dalszym ciągu generuje wysokie zyski dla amerykańskich producentów.

 

Wartość wywozu w przeliczeniu na jedna sztukę żywca była w 2014 r. także rekordowo wysoka wynosząc 62,45 USD, zwiększając się w obrębie roku o 16%. W ciągu ostatnich 5 lat jednostkowa wartość wysyłki wzrosła o 60%. Eksport stanowi aktualnie 26,5% łącznej produkcji wieprzowiny w USA i w porównaniu do 2013 r. udział zwiększył się minimalnie.

 

Rosyjskie embargo na import wieprzowiny z UE, wprowadzony w styczniu 2014 r., jak i obostrzenia Rosji w stosunku do amerykańskiego i kanadyjskiego mięsa z sierpnia 2014 r., miały duży wpływ na globalny rynek wieprzowiny w 2014 r.

 

Amerykański wywóz nie ucierpiał jednak, wspierany wzmożonymi dostawami na największy rynek zbytu, a więc do Meksyku. Dostawy w tym kierunku były już trzeci rok z rzędu rekordowo wysokie. Zwiększyła się także wysyłka m.in. do Japonii, Korei Płd., Hongkongu, Kolumbii oraz Rosji. Pomimo spadku kontyngentu sprzedaży do Kanady, jej wartość osiągnęła nowy rekord.

Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!