| Autor: redakcja1

Rekordowy import wieprzowiny do Chin

W 2016 r. chiński import mięsa wieprzowego, ale bez podrobów wyniósł 1,6 mln ton i był ponad dwukrotnie większy niż przed rokiem.

Rekordowy import wieprzowiny do Chin

Import wieprzowiny do Chin

Chiny zwiększyły znacznie przywóz ze względu na spadek produkcji i wzrost cen, spowodowany redukcją krajowego pogłowia trzody chlewnej. Największa dynamika Zwyżki importu miała miejsce w pierwszej połowie roku, a w ostatnim kwartale zwiększył się on już tylko o jedną trzecią. Według FAMMU/FAPA, wzmożony popyt Chińczyków na wieprzowinę wykorzystali z powodzeniem unijni eksporterzy, którzy byli głównymi dostawcami na rynek chiński i zwiększyli dostawy o 89% do 1 mln ton, co stanowiło 68% udziału w chińskim imporcie.
 
Największym eksporterem wieprzowiny na rynek chiński były w 2016 roku Niemcy, przed Hiszpanią i USA. Unijna wieprzowina była szczególnie atrakcyjna na chińskim rynku z uwagi na osłabienie wartości euro względem dolara amerykańskiego. W drugiej połowie roku dostawy na rynek chiński wzrosły znacznie USA, Kanada i Brazylia, ze względu na konkurencyjne ceny.
 
Coraz więcej zakładów amerykańskich uczestniczy w specjalnym programie produkcji bez użycia raktopaminy, zyskując zezwolenia na wysyłki na rynek chiński. Ruszyła również wysyłka wieprzowiny z Brazylii, po zatwierdzeniu tamtejszych zakładów produkcyjnych przez chińskie władze. Udział UE w rynku chińskim w drugiej części roku zmalał na korzyść dostawców amerykańskich i brazylijskich.


Tagi:
źródło: