| Autor: redakcja1

Rosyjskie embargo na unijną wieprzowinę na forum WTO

Rosyjskie władze sanitarno-weterynaryjne Rosselkhoznadzor odpierają unijne zarzuty dotyczące braku dobrej woli w rozmowach na temat zakończenia embarga na import żywca i mięsa wieprzowego z UE - podaje FAMMU/FAPA.

Rosyjskie embargo na unijną wieprzowinę na forum WTO
Rosjanie wytykają z kolei UE, że nie kontrolowała ognisk afrykańskiego pomoru świń (ASF) i nie dostosowała świadectw zdrowia. Rosselkhoznadzor ubolewa, że Komisja Europejska odrzuciła starania Rosji, mające na celu prowadzenie obustronnych rozmów z głównymi unijnymi dostawcami wieprzowiny, jak Dania, Holandia, Francja i Niemcy.

Komisja uznawała takie poczynania jako zagrażające unijnej solidarności. Komisarze UE ds. Zdrowia (Vytenis Andriukaitis) i Rolnictwa wielokrotnie nalegali, aby państwa członkowskie UE „mówiły jednym głosem” w odpowiedzi na rosyjski zakaz na dostawy żywności, dążąc raczej do wypracowania wspólnego rozwiązania na szczeblu unijnym, niż do zawierania umów dwustronnych.

Rosyjskie władze apelowały też do UE, aby świadectwa zdrowia były wydawane jedynie dla państw wolnych od ASF, gdyż nie zgadzają się też z zarzutami komisarza Hogana odnoszącymi się do protekcjonizmu, argumentując, że liczba ognisk ASF przekroczyła 2 tysiące i jest zagrożeniem dla innych krajów europejskich.

Embargo na import wieprzowiny z UE jest przedmiotem sporu, zgłoszonym przez UE na forum Światowej Organizacji Handlu (WTO). Jak wynika ze wstępnych ustaleń, organizacja poprze stanowisko UE, zarzucając Rosji naruszenie przepisów sanitarnych WTO.


Tagi:
źródło: