Monitor fraz

Zapamiętaj mnie    Przypomnij hasło

Partner portalu
Zakaz importu produktów z wieprzowiny z Polski i Litwy do Rosji

Dodano:

pomniejsz czcionkę powiększ czcionkę


Od 7 kwietnia br. będzie obowiązywał zakaz importu przetworów z mięsa wieprzowego z Polski i...

Od 7 kwietnia br. będzie obowiązywał zakaz importu przetworów z mięsa wieprzowego z Polski i Litwy do Rosji. Informację, za pośrednictwem agencji Interfax, ogłosił dziś Siergiej Dankwert, szef rosyjskiej Federalnej Służby Nadzoru Weterynaryjnego i Fitosanitarnego (Rossielchoznadzor).


Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości raz w tygodniu na e-mail!

Akceptuję regulamin portalu


Decyzja Rossielchoznadzoru wynika ze sprawy wykrycia na Litwie i w Polsce ognisk afrykańskiego pomoru świń. Wcześniej podobne ograniczenia wprowadziła także Białoruś.

Zakaz importu wieprzowiny do Rosji obowiązywał już od 30 stycznia teraz jednak embargo dosięgnęło także produkty wieprzowe, także wysoko przerobione. Niestety, jak wskazują doniesienia agencji ITAR-TASS, rosyjskie służby mają w planach rozszerzenie zakazu o wszystkie rodzaje gotowych produktów mięsnych. Te ograniczenia mają być wynikiem "braku konstruktywnych rozmów z partnerami, z Polski i Litwy na temat bezpieczeństwa produkcji mięsnej".

Do sprawy odniósł się już
minister rolnictwa Marek Sawicki, który tak skomentował informację - Bez paniki, rosyjskie embargo to nic nowego - dodając, iż - Nie jest to żaden nowy element. Od 18 lutego obowiązuje embargo na import wieprzowiny i przetworów wieprzowych na rynek rosyjski i na rynek strefy celnej Rosja-Kazachstan-Białoruś.-

Podobnie rosyjskie embargo komentuje Premier Donald Tusk, który jednocześnie zaapelował o podjęcie działań ze strony władz unijnych, określając działania Rossielchoznadzoru jako polityczne.

Do Rosji eksportowana jest jedna czwarta wieprzowiny z UE o wartości blisko 1,5 mld euro. Wśród największych eksporterów wymienia się: Niemcy, Hiszpanię, Danię, Francję, Holandię i Polskę.

Google+


źródło:

Skomentuj

Czy artykuł był pomocny? +2 pkt. razem głosów: 2
2014-04-03 13:59:57, napisał: targi2012

Przecież już była mowa, że Francuzi będą więcej wysyłać bo prowadzą rozmowy. Więc wiadomo kto nas chce wystrzelić. Niestety my jesteśmy dumni i unosimy się honorem, bo to najważniejsze, natomiast tamci patrzą jedyni przez portfele. Ważne by zarobić, tutaj oficjalnie potępiają i grożą palcem i sankcjami, a po cichu zawierają nowe umowy, kontrakty. Taka prawda o Unii, spójrzcie, że Ci którzy niby stoją u góry to najmniej mówią, oni tylko debatują i nie wypowiadają się krytycznie względem Rosji, bo oni muszą podpisywać umowy, zawierać kontrakty.


2014-04-03 11:08:18, napisał: Jaskier

A bez naszej wieprzowinki to oni spokojnie dadzą radę, jak nie Polska to inny kraj z miłą chęcią dostarczy im tych produktów w każdej ilości.


2014-04-03 11:07:23, napisał: Jaskier

To czysta polityka, bo jak inaczej to nazwać, my im podskakujemy, a oni nagle zakazują sprowadzania wszelkiego mięsa z Polski, a od Niemców nagle zaczną brać więcej i od Duńczyków też. I już w ogóle tamci nie postawią się "ZSRR" bo za duża zależność gospodarcza będzie. A polska jak zwykle w takich chwilach będzie kopnięta w d...


2014-04-03 10:55:40, napisał: minister_kopek

I ciekawe jak długo wytrzymają Rosjanie bez naszego mięsa.Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Gospodarz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodając komentarz akceptujesz regulamin serwisu.


 • Luty przyniósł jeszcze większy import rzepaku i oleju rzepakowego do Polski
 • Luty przyniósł jeszcze większy import rzepaku i oleju rzepakowego do Polski

  W styczniu i lutym tego roku zaimportowano do Polski 151.428 ton rzepaku (w tym 62.155 ton w styczniu), głównie z Czech, Słowacji i Rumunii. Jest to wynik prawie dwukrotnie większy niż przed rokiem.
 • Produkcja mięsa w Europie przesuwa się na wschód
 • Produkcja mięsa w Europie przesuwa się na wschód

  Przeobrażenia gospodarcze i polityczne powodują zmiany w każdej branży. Sektor mięsa w UE jest tego idealnym przykładem – stopniowo, ale nieustannie zmniejsza się produkcja w „starej UE”...
 • Rosnące ceny jaj
 • Rosnące ceny jaj

  W drugiej połowie 2017 r. wystąpiła bardzo silny zwyżkowy trend cen na unijnym rynku jaj. Przyczyną było wykrycie niedozwolonych substancji i wycofanie dużych partii jaj z handlu detalicznego w...
 • Posiedzenie Rady Ministrów Rolnictwa UE
 • Posiedzenie Rady Ministrów Rolnictwa UE

  Minister Krzysztof Jurgiel uczestniczył w posiedzeniu Rady UE ds. Rolnictwa i Rybołówstwa w Luksemburgu.
 • IUNG stwierdził wystąpienie suszy rolniczej
 • IUNG stwierdził wystąpienie suszy rolniczej

  IUNG-PIB zgodnie z wymogami Obwieszczenia opracował wartości klimatycznego bilansu wodnego dla wszystkich gmin Polski (2478 gmin) oraz w oparciu o kategorie gleb określił w tych gminach aktualny...
Agencja Marketingowa Wizerunek Spółka z o.o.
Plac Berwińskiego 5, 66-120 Kargowa, NIP 596-172-58-30, REGON 080420978
TEL. +48 506 650 670, FAX (68)422-11-64, TEL. (68)422-11-63
© 2010-2014r. Wszelkie prawa zastrzeżone Gospodarz.pl