| Autor: mikolaj

Zakaz importu produktów z wieprzowiny z Polski i Litwy do Rosji

Od 7 kwietnia br. będzie obowiązywał zakaz importu przetworów z mięsa wieprzowego z Polski i Litwy do Rosji. Informację, za pośrednictwem agencji Interfax, ogłosił dziś Siergiej Dankwert, szef rosyjskiej Federalnej Służby Nadzoru Weterynaryjnego i Fitosanitarnego (Rossielchoznadzor).

Zakaz importu produktów z wieprzowiny z Polski i Litwy do Rosji

Decyzja Rossielchoznadzoru wynika ze sprawy wykrycia na Litwie i w Polsce ognisk afrykańskiego pomoru świń. Wcześniej podobne ograniczenia wprowadziła także Białoruś.

Zakaz importu wieprzowiny do Rosji obowiązywał już od 30 stycznia teraz jednak embargo dosięgnęło także produkty wieprzowe, także wysoko przerobione. Niestety, jak wskazują doniesienia agencji ITAR-TASS, rosyjskie służby mają w planach rozszerzenie zakazu o wszystkie rodzaje gotowych produktów mięsnych. Te ograniczenia mają być wynikiem "braku konstruktywnych rozmów z partnerami, z Polski i Litwy na temat bezpieczeństwa produkcji mięsnej".

Do sprawy odniósł się już
minister rolnictwa Marek Sawicki, który tak skomentował informację - Bez paniki, rosyjskie embargo to nic nowego - dodając, iż - Nie jest to żaden nowy element. Od 18 lutego obowiązuje embargo na import wieprzowiny i przetworów wieprzowych na rynek rosyjski i na rynek strefy celnej Rosja-Kazachstan-Białoruś.-

Podobnie rosyjskie embargo komentuje Premier Donald Tusk, który jednocześnie zaapelował o podjęcie działań ze strony władz unijnych, określając działania Rossielchoznadzoru jako polityczne.

Do Rosji eksportowana jest jedna czwarta wieprzowiny z UE o wartości blisko 1,5 mld euro. Wśród największych eksporterów wymienia się: Niemcy, Hiszpanię, Danię, Francję, Holandię i Polskę.Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!