Monitor fraz

Zapamiętaj mnie    Przypomnij hasło

Partner portalu
Rosja zamyka rynek na wieprzowinę z UE

Dodano:

pomniejsz czcionkę powiększ czcionkę


W związku z wykryciem dwóch przypadków afrykańskiego pomoru świń wśród dzików na terenie...

W związku z wykryciem dwóch przypadków afrykańskiego pomoru świń wśród dzików na terenie Litwy, litewskie władze weterynaryjne oraz Komisja Europejska podjęły działania ochronne, w wyniku czego, sześć regionów Litwy zostało objętych specjalnymi ograniczeniami - podaje Bank BGŻ.


Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości raz w tygodniu na e-mail!

Akceptuję regulamin portalu


Na zagrożonym terenie zakazano handlu z pozostałymi regionami Litwy i eksportu na unijny rynek żywca, mięsa wieprzowego, nasienia knurów, embrionów i komórek jajowych loch. Wszystkie te działania jak i wzmożony nadzór mają nie dopuścić do przedostania się choroby poza Litwę.
 
Niemniej, pomimo zastosowania środków zapobiegawczych, dnia 29 stycznia 2014 roku, władze Rosyjskiej Federalnej Służby nadzoru Weterynaryjnego, powołując się na zapis umowy z Unią Europejską, wprowadziły natychmiastowy zakaz importu mięsa wieprzowego i trzody chlewnej z terenu krajów Wspólnoty. Taka decyzja ze strony Rosji niekorzystnie wpłynie na unijnych producentów żywca, mięsa i przetworów wieprzowych.
 
Z analiz ekspertów Banku BGŻ wynika, że w samej Unii Europejskiej, w okresie od stycznia do końca października 2013 roku, wzrósł eksport nieprzetworzonego mięsa wieprzowego o 20% w relacji rocznej. Natomiast do Rosji trafiło aż 30% tego gatunku mięsa kierowanego na eksport. Największe ilości do Rosji trafiły z: Niemiec, Danii i Hiszpanii, udział w strukturze eksportu wyniósł: 25%, 20% i 10%.
 
W analizowanym okresie Polska stała się czwartym krajem Unii Europejskiej pod względem dostaw wieprzowiny do Rosji. A stało się tak za przyczyną znacznego ożywienia handlu z tym państwem. W okresie I-XI 2013 roku Rosja podwoiła wolumen importu mięsa wieprzowego z Polski w skali roku do poziomu 32,8 tys. ton, co oznacza dynamikę wzrostu znacznie większą niż obserwowana dla unijnego eksportu. Może to wskazywać na silną pozycję polskich eksporterów na tym rynku.
 
Co ważne, w ciągu pierwszych jedenastu miesięcy 2013 roku Rosja stała się głównym odbiorcą nieprzetworzonego mięsa wieprzowego eksportowanego z Polski. W tym czasie sprzedaż na rosyjski rynek wyniosła około 91 mln euro.
 
Jak prognozują specjaliści Banku BGŻ, tak gwałtowne zamknięcie rynku rosyjskiego poniesie za sobą negatywne konsekwencje polskich eksporterów i producentów. Kluczowe znaczenie będzie miał przebieg rozmów między Rosją a Komisją Europejską, gdyż zdaniem władz unijnych, wprowadzone przez Rosję środki ochronne są nieodpowiednie do zaistniałej sytuacji. Unia Europejska stara się zatem wpłynąć na zmianę decyzji ze strony naszych wschodnich sąsiadów.

Google+


źródło:

Nie ma żadnych komentarzy! Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość.
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się i bierz aktywny udział w życiu serwisu.
Skomentuj

Czy artykuł był pomocny? +0 pkt. razem głosów: 0

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Gospodarz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodając komentarz akceptujesz regulamin serwisu.


 • IUNG stwierdził wystąpienie suszy rolniczej
 • IUNG stwierdził wystąpienie suszy rolniczej

  IUNG-PIB zgodnie z wymogami Obwieszczenia opracował wartości klimatycznego bilansu wodnego dla wszystkich gmin Polski (2478 gmin) oraz w oparciu o kategorie gleb określił w tych gminach aktualny...
 • Precyzyjny Gospodarz na Targach AGRO-TECH w Minikowie
 • Precyzyjny Gospodarz na Targach AGRO-TECH w Minikowie

  W 2016 roku turniej Precyzyjny Gospodarz wystartował z nową, odświeżoną formułą. Pierwszych Precyzyjnych Gospodarzy w VI sezonie konkursu, poznaliśmy podczas AGRO-PARK w Lublinie i Opolagrze w...
 • Nowe formy wparcia dla producentów mleka, świń i owiec
 • Nowe formy wparcia dla producentów mleka, świń i owiec

  Krajowa Rada Izba Rolniczych poinformowała o zmianach we wspieraniu przez ARR zadań związanych z ustanowieniem nadzwyczajnej pomocy dostosowawczej dla producentów mleka i rolników w innych...
 • Podrożało masło
 • Podrożało masło

  Obecnie, za kostkę możemy zapłacić praktycznie dwukrotnie więcej niż rok temu. Co jest zatem główną przyczyną tak dużej zwyżki cen?
 • play Ceny skupu zbóż w Polsce większe o 20%
 • Ceny skupu zbóż w Polsce większe o 20%

  Końcówka sezonu zbioru zbóż charakteryzuje się zmniejszonym podażem ziarna i delikatnie rosnącymi cenami skupu. Na terenie Polski, ceny skupu zbóż konsumpcyjnych są większe o 20% w...
Agencja Marketingowa Wizerunek Spółka z o.o.
Plac Berwińskiego 5, 66-120 Kargowa, NIP 596-172-58-30, REGON 080420978
TEL. +48 506 650 670, FAX (68)422-11-64, TEL. (68)422-11-63
© 2010-2014r. Wszelkie prawa zastrzeżone Gospodarz.pl