| Autor: redakcja6

Rosja zamyka rynek na wieprzowinę z UE

W związku z wykryciem dwóch przypadków afrykańskiego pomoru świń wśród dzików na terenie Litwy, litewskie władze weterynaryjne oraz Komisja Europejska podjęły działania ochronne, w wyniku czego, sześć regionów Litwy zostało objętych specjalnymi ograniczeniami - podaje Bank BGŻ.

Rosja zamyka rynek na wieprzowinę z UE
Na zagrożonym terenie zakazano handlu z pozostałymi regionami Litwy i eksportu na unijny rynek żywca, mięsa wieprzowego, nasienia knurów, embrionów i komórek jajowych loch. Wszystkie te działania jak i wzmożony nadzór mają nie dopuścić do przedostania się choroby poza Litwę.
 
Niemniej, pomimo zastosowania środków zapobiegawczych, dnia 29 stycznia 2014 roku, władze Rosyjskiej Federalnej Służby nadzoru Weterynaryjnego, powołując się na zapis umowy z Unią Europejską, wprowadziły natychmiastowy zakaz importu mięsa wieprzowego i trzody chlewnej z terenu krajów Wspólnoty. Taka decyzja ze strony Rosji niekorzystnie wpłynie na unijnych producentów żywca, mięsa i przetworów wieprzowych.
 
Z analiz ekspertów Banku BGŻ wynika, że w samej Unii Europejskiej, w okresie od stycznia do końca października 2013 roku, wzrósł eksport nieprzetworzonego mięsa wieprzowego o 20% w relacji rocznej. Natomiast do Rosji trafiło aż 30% tego gatunku mięsa kierowanego na eksport. Największe ilości do Rosji trafiły z: Niemiec, Danii i Hiszpanii, udział w strukturze eksportu wyniósł: 25%, 20% i 10%.
 
W analizowanym okresie Polska stała się czwartym krajem Unii Europejskiej pod względem dostaw wieprzowiny do Rosji. A stało się tak za przyczyną znacznego ożywienia handlu z tym państwem. W okresie I-XI 2013 roku Rosja podwoiła wolumen importu mięsa wieprzowego z Polski w skali roku do poziomu 32,8 tys. ton, co oznacza dynamikę wzrostu znacznie większą niż obserwowana dla unijnego eksportu. Może to wskazywać na silną pozycję polskich eksporterów na tym rynku.
 
Co ważne, w ciągu pierwszych jedenastu miesięcy 2013 roku Rosja stała się głównym odbiorcą nieprzetworzonego mięsa wieprzowego eksportowanego z Polski. W tym czasie sprzedaż na rosyjski rynek wyniosła około 91 mln euro.
 
Jak prognozują specjaliści Banku BGŻ, tak gwałtowne zamknięcie rynku rosyjskiego poniesie za sobą negatywne konsekwencje polskich eksporterów i producentów. Kluczowe znaczenie będzie miał przebieg rozmów między Rosją a Komisją Europejską, gdyż zdaniem władz unijnych, wprowadzone przez Rosję środki ochronne są nieodpowiednie do zaistniałej sytuacji. Unia Europejska stara się zatem wpłynąć na zmianę decyzji ze strony naszych wschodnich sąsiadów.
Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!