| Autor: redakcja12

Rynek trzody chlewnej w ostatnich miesiącach całkiem dobry

Prognozy dotyczące sytuacji trzody chlewnej w Polsce w pierwszych miesiącach bieżącego roku, wyglądały całkiem dobrze. Niestety, dwa poprzednie lata były dość ciężkie i nie łatwe dla producentów wieprzowiny.

Już na początku maja br., cena przekroczyła 5,50 zł za kg żywca. Zmianie uległy również ceny pasz. W pierwszych miesiącach roku 2017 cena trzody chlewnej była wyższa o 22% w odniesieniu do roku poprzedniego.

Jak informuje Ministerstwo Rolnictwa, wieprzowina w stosunku do drobiu jest najdroższa, a droższa aż o 75% za w odniesieniu do 1 kg żywca. Głównym czynnikiem wpływającym na podwyższenie cen jest duży eksport wieprzowiny z UE do Chin.

Jak wspomina Michał Koleśnikow, ekspert Banku BGŻ BNP Paribas, w tym roku UE wyeksportowała o 12% wieprzowiny w odniesieniu do roku poprzedniego. 70% eksportowanej wieprzowiny trafia przede wszystkim do Wschodniej Azji.

Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!