Monitor fraz

Zapamiętaj mnie    Przypomnij hasło

Partner portalu
Spadki cen wieprzowiny na rynku UE

Dodano:

pomniejsz czcionkę powiększ czcionkę


Jak wynika z danych KE, po niemal dwóch miesiącach zwyżek, w drugim tygodniu lipca 2014 roku...

Jak wynika z danych KE, po niemal dwóch miesiącach zwyżek, w drugim tygodniu lipca 2014 roku na rynku Unii Europejskiej przeciętna cena wieprzowiny uległa spadkowi o 1,4% - informuje Bank BGŻ.


Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości raz w tygodniu na e-mail!

Akceptuję regulamin portalu


Taki stan rzeczy jest ściśle związany z malejącymi cenami wieprzowiny w krajach, będących czołowymi unijnymi producentami tego rodzaju mięsa, czyli w Danii, Niemczech oraz w Holandii.

Na rynku duńskim i niemieckim ceny w obrębie tygodnia zmalały odpowiednio o 2% oraz o 3%. Zniżki cen w tych państwach trwają już drugi tydzień z rzędu. W Holandii cena mięsa wieprzowego zmniejszyła się pierwszy raz od połowy kwietnia i była o 1,6% mniejsza tydzień wcześniej. Obniżenie się przeciętnej ceny trzody chlewnej na rynku unijnym może świadczyć o zwiększeniu się podaży surowca na rynku UE.

Ceny wieprzowiny w Polsce


Polska jest importerem netto nie tylko nieprzetworzonego mięsa, ale także żywych zwierząt, co jest ściśle powiązane z sytuacją na rynku krajowym i z tym co dzieje się na rynkach państw, będących czołowymi eksporterami jak Dania i Niemcy.
 
Zniżki cen na tych rynkach determinują także sytuację na rynku krajowym, gdzie w dniach 07-13.07.2014 cena kilograma żywca wieprzowego wyniosła 5,47 zł i była o niemal 2% mniejsza niż tydzień wcześniej.

Według danych zebranych przez GUS, przeciętna krajowa cena żywca w czerwcu wyniosła 5,31 zł/kg i była o 6% większa niż w maju ale o 4% mniejsza w odniesieniu do analogicznego czasu 2013 r. Średnia cena kilograma żywca wieprzowego na rynku krajowym w okresie pierwszych sześciu miesięcy tego roku ukształtowała się w granicy 4,96 zł i była o 6% niższa niż w pierwszej połowie minionego roku. Główną przyczyną różnicy cen było pojawienie się wirusa ASF w Polsce na początku roku i związane z tym spore zniżki cen w lutym i na początku marca.

Google+


źródło:

Nie ma żadnych komentarzy! Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość.
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się i bierz aktywny udział w życiu serwisu.
Skomentuj

Czy artykuł był pomocny? +0 pkt. razem głosów: 0

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Gospodarz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodając komentarz akceptujesz regulamin serwisu.


 • IUNG stwierdził wystąpienie suszy rolniczej
 • IUNG stwierdził wystąpienie suszy rolniczej

  IUNG-PIB zgodnie z wymogami Obwieszczenia opracował wartości klimatycznego bilansu wodnego dla wszystkich gmin Polski (2478 gmin) oraz w oparciu o kategorie gleb określił w tych gminach aktualny...
 • Precyzyjny Gospodarz na Targach AGRO-TECH w Minikowie
 • Precyzyjny Gospodarz na Targach AGRO-TECH w Minikowie

  W 2016 roku turniej Precyzyjny Gospodarz wystartował z nową, odświeżoną formułą. Pierwszych Precyzyjnych Gospodarzy w VI sezonie konkursu, poznaliśmy podczas AGRO-PARK w Lublinie i Opolagrze w...
 • Nowe formy wparcia dla producentów mleka, świń i owiec
 • Nowe formy wparcia dla producentów mleka, świń i owiec

  Krajowa Rada Izba Rolniczych poinformowała o zmianach we wspieraniu przez ARR zadań związanych z ustanowieniem nadzwyczajnej pomocy dostosowawczej dla producentów mleka i rolników w innych...
 • Podrożało masło
 • Podrożało masło

  Obecnie, za kostkę możemy zapłacić praktycznie dwukrotnie więcej niż rok temu. Co jest zatem główną przyczyną tak dużej zwyżki cen?
 • play Ceny skupu zbóż w Polsce większe o 20%
 • Ceny skupu zbóż w Polsce większe o 20%

  Końcówka sezonu zbioru zbóż charakteryzuje się zmniejszonym podażem ziarna i delikatnie rosnącymi cenami skupu. Na terenie Polski, ceny skupu zbóż konsumpcyjnych są większe o 20% w...
Agencja Marketingowa Wizerunek Spółka z o.o.
Plac Berwińskiego 5, 66-120 Kargowa, NIP 596-172-58-30, REGON 080420978
TEL. +48 506 650 670, FAX (68)422-11-64, TEL. (68)422-11-63
© 2010-2014r. Wszelkie prawa zastrzeżone Gospodarz.pl