Monitor fraz

Zapamiętaj mnie    Przypomnij hasło

Partner portalu
Rynek wieprzowiny w Polsce (lipiec 2014)

Dodano:

pomniejsz czcionkę powiększ czcionkę


W lipcu 2014 roku na rynku krajowym miał miejsce znaczny spadek cen skupu żywca wieprzowego,...

W lipcu 2014 roku na rynku krajowym miał miejsce znaczny spadek cen skupu żywca wieprzowego, którego przeciętna cena w obrębie czterech tygodni zmalała o 8%. natomiast pierwsze trzy tygodnie sierpnia przyniosły stabilizację – podaje Bank BGŻ.


Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości raz w tygodniu na e-mail!

Akceptuję regulamin portalu


Ceny skupu żywca wieprzowego

Wahania w tym czasie nie przekraczały 1% w ujęciu tygodniowym, jednak warto zauważyć, że średnia cena skupu ukształtowała się na relatywnie niskim poziomie. W tygodniu 18-24.08 wyniosła 5,12 zł/kg i była aż o 15% mniejsza niż w roku poprzednim.
 
Podobny trend można dostrzec na całym rynku unijnym. Jak wynika z danych KE, w omawianym tygodniu, przeciętna cena wieprzowiny zmniejszyła się o 0,3% osiągając 164,65 euro/100 kg. Spadki w Unii Europejskiej trwają od początku lipca, przy czym notowane zniżki są minimalne. W sierpniu nie były większe niż 0,3% w ujęciu tygodniowym.

Rynek wieprzowiny

Sytuacja na unijnym rynku wieprzowiny jest efektem tego, co dzieje się na rynkach czołowych jej producentów. Stagnacja cen, mająca aktualnie miejsce na rynku europejskim, w dużej mierze wynika z niekorzystnej tendencji w handlu zagranicznym wieprzowiną.
 
Według danych Eurostat w trakcie pierwszych pięciu miesięcy 2014 roku eksport nieprzetworzonego mięsa wieprzowego z UE wyniósł ponad 600 tys. t i był o 5% mniejszy niż w tym samym okresie poprzedniego roku.
 
Na aktualną sytuację spory wpływ ma blokada rynków Unii Celnej. Utratę tych rynków kraje UE próbują równoważyć poprzez wzrost sprzedaży do krajów azjatyckich, m.in. do Korei Płd. o 77%, Japonii o 46% czy do Hongkongu o 19%. W odniesieniu do poprzedniego roku o 7% zmalał kontyngent eksportu do Chin, które nadal pozostają największym odbiorcą unijnej wieprzowiny.

Google+


źródło:

Nie ma żadnych komentarzy! Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość.
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się i bierz aktywny udział w życiu serwisu.
Skomentuj

Czy artykuł był pomocny? +0 pkt. razem głosów: 0

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Gospodarz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodając komentarz akceptujesz regulamin serwisu.


 • IUNG stwierdził wystąpienie suszy rolniczej
 • IUNG stwierdził wystąpienie suszy rolniczej

  IUNG-PIB zgodnie z wymogami Obwieszczenia opracował wartości klimatycznego bilansu wodnego dla wszystkich gmin Polski (2478 gmin) oraz w oparciu o kategorie gleb określił w tych gminach aktualny...
 • Precyzyjny Gospodarz na Targach AGRO-TECH w Minikowie
 • Precyzyjny Gospodarz na Targach AGRO-TECH w Minikowie

  W 2016 roku turniej Precyzyjny Gospodarz wystartował z nową, odświeżoną formułą. Pierwszych Precyzyjnych Gospodarzy w VI sezonie konkursu, poznaliśmy podczas AGRO-PARK w Lublinie i Opolagrze w...
 • Nowe formy wparcia dla producentów mleka, świń i owiec
 • Nowe formy wparcia dla producentów mleka, świń i owiec

  Krajowa Rada Izba Rolniczych poinformowała o zmianach we wspieraniu przez ARR zadań związanych z ustanowieniem nadzwyczajnej pomocy dostosowawczej dla producentów mleka i rolników w innych...
 • Podrożało masło
 • Podrożało masło

  Obecnie, za kostkę możemy zapłacić praktycznie dwukrotnie więcej niż rok temu. Co jest zatem główną przyczyną tak dużej zwyżki cen?
 • play Ceny skupu zbóż w Polsce większe o 20%
 • Ceny skupu zbóż w Polsce większe o 20%

  Końcówka sezonu zbioru zbóż charakteryzuje się zmniejszonym podażem ziarna i delikatnie rosnącymi cenami skupu. Na terenie Polski, ceny skupu zbóż konsumpcyjnych są większe o 20% w...
Agencja Marketingowa Wizerunek Spółka z o.o.
Plac Berwińskiego 5, 66-120 Kargowa, NIP 596-172-58-30, REGON 080420978
TEL. +48 506 650 670, FAX (68)422-11-64, TEL. (68)422-11-63
© 2010-2014r. Wszelkie prawa zastrzeżone Gospodarz.pl