| Autor: redakcja1

Rynek wieprzowiny w Polsce (lipiec 2014)

W lipcu 2014 roku na rynku krajowym miał miejsce znaczny spadek cen skupu żywca wieprzowego, którego przeciętna cena w obrębie czterech tygodni zmalała o 8%. natomiast pierwsze trzy tygodnie sierpnia przyniosły stabilizację – podaje Bank BGŻ.

Rynek wieprzowiny w Polsce (lipiec 2014)

Ceny skupu żywca wieprzowego

Wahania w tym czasie nie przekraczały 1% w ujęciu tygodniowym, jednak warto zauważyć, że średnia cena skupu ukształtowała się na relatywnie niskim poziomie. W tygodniu 18-24.08 wyniosła 5,12 zł/kg i była aż o 15% mniejsza niż w roku poprzednim.
 
Podobny trend można dostrzec na całym rynku unijnym. Jak wynika z danych KE, w omawianym tygodniu, przeciętna cena wieprzowiny zmniejszyła się o 0,3% osiągając 164,65 euro/100 kg. Spadki w Unii Europejskiej trwają od początku lipca, przy czym notowane zniżki są minimalne. W sierpniu nie były większe niż 0,3% w ujęciu tygodniowym.

Rynek wieprzowiny

Sytuacja na unijnym rynku wieprzowiny jest efektem tego, co dzieje się na rynkach czołowych jej producentów. Stagnacja cen, mająca aktualnie miejsce na rynku europejskim, w dużej mierze wynika z niekorzystnej tendencji w handlu zagranicznym wieprzowiną.
 
Według danych Eurostat w trakcie pierwszych pięciu miesięcy 2014 roku eksport nieprzetworzonego mięsa wieprzowego z UE wyniósł ponad 600 tys. t i był o 5% mniejszy niż w tym samym okresie poprzedniego roku.
 
Na aktualną sytuację spory wpływ ma blokada rynków Unii Celnej. Utratę tych rynków kraje UE próbują równoważyć poprzez wzrost sprzedaży do krajów azjatyckich, m.in. do Korei Płd. o 77%, Japonii o 46% czy do Hongkongu o 19%. W odniesieniu do poprzedniego roku o 7% zmalał kontyngent eksportu do Chin, które nadal pozostają największym odbiorcą unijnej wieprzowiny.
Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!