| Autor: redakcja8

Spadek ceny wieprzowiny w UE

Trwająca od maja 2014 roku tendencja wzrostowa cen wieprzowiny na rynku Unii Europejskiej nie utrzymała się w lipcu bieżącego roku.

Spadek ceny wieprzowiny w UE

Ceny wieprzowiny w UE

W lipcu, jak podaje FAMMU/FAPA średnia cena wieprzowiny dla całej Wspólnoty formowała się na poziomie 167,72 EUR/100 kg, i była ona o 2,4% niższa niż w czerwcu bieżącego roku. Skutkiem tych negatywnych doświadczeń jest wstrzymanie eksportu mięsa wieprzowego do Rosji. Brak możliwości sprzedaży towaru za granicę Wspólnoty, spowodowało negatywne odbicie na poziom cen w krajach Unii Europejskiej.

Cena wieprzowiny w czerwcu 2014 roku była o 7,1% niższa niż w ubiegłym roku. W zestawieniu ze średnią ceną z ostatnich pięciu lat przewyższyła ją o 3,4%. W czerwcu spadek cen wśród krajów UE kształtował się następująco: Holandia (-7,0%), Belgia (-5,1%), Niemcy (-4,8%), Luksemburg (-4, 6%), Dania (-3,0%), Polska (-2,8%), Austria (-2,2%), Węgry (-2,1%). Jak podają eksperci w czerwcu bieżącego roku w Polsce średnia cena wieprzowiny spadła do poziomu 167,61 EUR/ 100 kg.


Natomiast wzrost ceny wieprzowiny w omawianym okresie zanotowano w następujących krajach: Gracja (+4,3%), Rumunia (+3,4%), Portugalia (+1,9%), Estonia (+1,9%), Hiszpania (+1,6%), Słowacja (+1,4%), Francja (+1,3%), Szwecja (+1,0%), Czechy (+1,0%).

Na niezmienionym poziomie ceny wieprzowiny pozostały na Malcie oraz na Cyprze.  

Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!