| Autor: redakcja6

Spadek eksportu wieprzowiny (I-IV 2014)

W okresie od stycznia do końca kwietnia 2014 roku kraje Unii Europejskiej wyeksportowały na rynki krajów trzecich 882,7 tys. ton żywca, mięsa, podrobów i przetworów wieprzowych w wadze produktu, czyli o 10% mniej niż w tym samym okresie 2013 roku.

Spadek eksportu wieprzowiny (I-IV 2014)
W strukturze towarowej sprzedaży największy udział miały podroby i tłuszcze (44%) oraz mrożona wieprzowina (43%), których wysłano odpowiednio o 12% i 7% mniej niż przed rokiem. Największa obniżka wywozu dotyczyła jednak mięsa świeżego (37-procentowy spadek).
 
Spadek eksportu w analizowanym okresie spowodowany jest głównie zakazem importu wieprzowiny z Unii Europejskiej, wprowadzony przez Rosję pod koniec stycznia bieżącego roku. Znacznie spadła także sprzedaż z Ukrainy i Białorusi.
 
Głównymi odbiorcami unijnej wieprzowiny w omawianym okresie tego roku były kraje azjatyckie – Chiny, Hongkong, Japonia, Korea Południowa i Filipiny.
 
Najwięcej wieprzowiny sprzedały na rynki krajów trzecich tradycyjnie Niemcy, Dania, Hiszpania, Holandia, Francja i Polska. Z grona największych eksporterów, większość państw odnotowała spadki wywozu, a najbardziej Polska, bo o 42% oraz Niemcy – o 17%, Belgia – o 13% i Hiszpania – 12%. Sprzedaż zwiększyły natomiast: Holandia, Włochy i Węgry.
 
Jednocześnie kraje Wspólnoty w okresie pierwszych czterech miesięcy bieżącego roku zwiększyły zakupy w krajach trzecich o 11,5 tys. ton mięsa, podrobów i przetworów wieprzowych w wadze produktu, tj. o 4% mniej w relacji rocznej. W strukturze towarowej zakupów dominowały podroby i tłuszcze (67%).
 
Według FAMMU/FAPA, na podstawie danych Komisji Europejskiej, największym dostawcą wieprzowiny do Unii Europejskiej była tradycyjnie Szwajcaria. Import z tego kraju spadł o 3% w relacji rocznej i wyniósł 5,9 tys. ton. Wzrosły natomiast znacznie zakupy tłuszczu wieprzowego w Serbii – o 57% do 1,4 tys. ton.


Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!