| Autor: redakcja1

Eksport wieprzowiny z UE niższy o ponad 11%

Jak wynika z danych Komisji Europejskiej, w styczniu 2015 roku UE w wadze produktu wyeksportowała na rynki krajów trzecich 218,9 tys. ton żywca, mięsa, podrobów i przetworów wieprzowych, tj. o 11,4% mniej niż przed rokiem – podaje FAMMU/FAPA.

Eksport wieprzowiny z UE niższy o ponad 11%

Eksport wieprzowiny z UE

W strukturze towarowej sprzedaży największy udział miały mrożone mięso - 102 tys. ton oraz podroby i tłuszcze - 95 tys. ton, których wywieziono odpowiednio o 3% i 16% mniej niż w styczniu 2014 r. Największy spadek wysyłki o 36% do 6 tys. ton odnotowało świeże mięso.

 

Zmniejszenie się eksportu mięsa i przetworów to przede wszystkim wynik zakazu importu wieprzowiny z UE wprowadzonego przez Rosję pod koniec stycznia 2014 r. ze względu na afrykański pomór świń (ASF) w Polsce i na Litwie. Embargo zostało rozszerzone w sierpniu 2014 r. Rosja sprowadziła w styczniu br. jedynie 2,6 tys. ton produktów wieprzowych z UE, w tym głównie słoniny, podrobów i przetworów w stosunku do 41 tys. ton w styczniu 2014 r. Rosyjski przywóz mięsa i żywca wieprzowego z UE był zerowy.

 

Największymi odbiorcami mięsa i produktów wieprzowych z UE były w minionym roku kraje azjatyckie – Chiny, Korea Płd., Japonia, Hongkong i Filipiny. W sprzedaży do Chin i Hongkongu dominowały podroby wieprzowe, których sprzedano odpowiednio 41 tys. ton i 13 tys. ton – o 5% więcej i 42% mniej niż rok wcześniej. Chiny zakupiły ponad połowę unijnego eksportu podrobów wieprzowych.


Czytaj dalej na następnej stronie...

Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!