| Autor: redakcja6

Spadek eksportu wieprzowiny z UE. Nowe kierunki zbytu unijnego mięsa

Z danych zebranych przez Komisję Europejską wynika, że od początku roku do końca września eksport wieprzowiny z państw Wspólnoty wyniósł 2,1 mln ton w masie produktu, czyli o 7% mniej niż w analogicznym okresie poprzedniego roku.

Spadek eksportu wieprzowiny z UE. Nowe kierunki zbytu unijnego mięsa

Eksport wieprzowiny

Jak informuje Bank BGŻ spadek wolumenu eksportu mięsa wieprzowego do krajów trzecich jest przede wszystkim wynikiem wprowadzenia przez Rosję embarga na import tego gatunku mięsa z krajów Unii, będący wynikiem pojawienia się przypadków ASF na Litwie w i Polsce. W rezultacie, eksport do Rosji zmniejszył się aż o blisko 89% w relacji rocznej.

Sprzedaż wieprzowiny do Azji

Częściowo straty spowodowane zamknięciem rynku rosyjskiego, są rekompensowane przez sprzedaż do innych regionów świata, zwłaszcza do Azji.
 
W bieżącym roku, największym odbiorcą unijnej wieprzowiny są Chiny, gdzie w okresie od stycznia do końca września wywieziono 501 tys. ton tego mięsa, czyli 24% całego eksportu. W tym samym czasie do Hongkongu trafiło 295 tys. ton, co oznacza wzrost w relacji rocznej o 4%. Jednocześnie wywóz do Japonii ukształtował się na poziomie 253 tys. ton (wzrost o 50% r/r), a do Korei Południowej 134 tys. ton (wzrost o 92%). Co ciekawe, także Filipiny zwiększyły dostawy z Unii aż o 94% w skali roku.
 
Kraje te są szczególnie ważne ze względu na popyt na smalec, tłuszcze i podroby wieprzowe, czyli produkty trudno zbywalne na rynku unijnym.


Tagi:
źródło: