Monitor fraz

Zapamiętaj mnie    Przypomnij hasło

Partner portalu
Sytuacja na rynku trzody chlewnej w Polsce

Dodano:

pomniejsz czcionkę powiększ czcionkę


Z najnowszych danych GUS wynika, że na początku marca pogłowie trzody chlewnej w Polsce...

Z najnowszych danych GUS wynika, że na początku marca pogłowie trzody chlewnej w Polsce wzrosło o 2%, czyli 260 tys. sztuk w ciągu roku – zauważył Bank BGŻ.


Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości raz w tygodniu na e-mail!

Akceptuję regulamin portalu


Według ekspertów, wzrost pogłowia świń w Polsce może być podyktowany tym, że producenci trzody chlewnej na początku bieżącego roku oczekiwali polepszenia sytuacji na runku. Pozytywne nastawienie ze strony producentów i odnotowana pod koniec 2013 roku poprawa opłacalności produkcji skłoniło gospodarzy do zwiększenia pogłowia trzody.
 
Ponadto, na wzrost miało również wpływ wystąpienie wirusa afrykańskiego pomoru świń, co spowodowało znaczne spadki cen żywca widoczne na przełomie lutego i marca bieżącego roku. W związku z tym niektórzy producenci decydowali się przetrzymać dłużej zwierzęta przeznaczone na ubój, do czasu, aż ich cena trochę wzrośnie. Za taką interpretacją przemawia 11-procentowy wzrost w skali roku pogłowia przeznaczonego na ubój w wadze 50 kg, którego liczebność wzrosła do 4,4 mln sztuk.
 
Warto także podkreślić, że ostatni wzrost w pogłowiu odnotowano w 2010 roku. Od tamtej pory obserwowano tendencje malejące. W ciągu czterech lat spowodowało to spadek liczby zwierząt o 2,8 mln sztuk do poziomu 11,2 mln sztuk w dniu 1 marca 2014 roku.
 
Pod tym względem pojawienie się ognisk wirusa afrykańskiego pomoru świń w Polsce na początku lutego miało wpływ na rynek trzody chlewnej i mogło zmienić nastawienie producentów. Z wniosków wyciągniętych przez ekspertów wynika, że najprawdopodobniej gospodarze nie planują rozbudować stada w następnych miesiącach, za czym przemawia liczba prosiąt na poziomie 2,8 mln sztuk, co wiąże się z 8-procentowym spadkiem w relacji rocznej.
 
Dane GUS wskazują także, iż nie nastąpiła jakakolwiek poprawa w pogłowiu loch. Ich stan utrzymał się na poziomie podobnym do tego co rok wcześniej, czyli 1 mln sztuk. Biorąc to wszystko pod uwagę, eksperci Banku BGŻ twierdzą, że struktura pogłowia uległa pogorszeniu (wg stanu na dzień 1 marca 2014 roju) i nie sprzyja odbudowie liczby zwierząt w kraju.
 
Należy jednak pamiętać, iż Polska jest importerem netto trzody chlewnej. Pod tym względem w okresie od stycznia do końca marca bieżącego roku przywóz żywca wieprzowego z państw członkowskich wzrósł w ciągu roku o 10% do 5,1 tys. ton i wyniósł 55,7 tys. ton.

Co ciekawe, połowa wolumenu importu to prosięta i warchlaki, a reszta to trzoda na ubój i chów powyżej 50 kg. Z danych tych wynika, że przywóz dotyczy w znacznej mierze prosiąt i warchlaków. Można się zatem spodziewać, iż obecna sytuacja na rynku przyczyni się do kontynuacji wzrostowej tendencji importu świń do Polski. Przewiduje się zatem, że pozycja Polski jako importera, może się jeszcze bardziej umocnić w kolejnych miesiącach.

Google+


źródło:

Nie ma żadnych komentarzy! Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość.
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się i bierz aktywny udział w życiu serwisu.
Skomentuj

Czy artykuł był pomocny? +0 pkt. razem głosów: 0

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Gospodarz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodając komentarz akceptujesz regulamin serwisu.


 • Luty przyniósł jeszcze większy import rzepaku i oleju rzepakowego do Polski
 • Luty przyniósł jeszcze większy import rzepaku i oleju rzepakowego do Polski

  W styczniu i lutym tego roku zaimportowano do Polski 151.428 ton rzepaku (w tym 62.155 ton w styczniu), głównie z Czech, Słowacji i Rumunii. Jest to wynik prawie dwukrotnie większy niż przed rokiem.
 • Produkcja mięsa w Europie przesuwa się na wschód
 • Produkcja mięsa w Europie przesuwa się na wschód

  Przeobrażenia gospodarcze i polityczne powodują zmiany w każdej branży. Sektor mięsa w UE jest tego idealnym przykładem – stopniowo, ale nieustannie zmniejsza się produkcja w „starej UE”...
 • Rosnące ceny jaj
 • Rosnące ceny jaj

  W drugiej połowie 2017 r. wystąpiła bardzo silny zwyżkowy trend cen na unijnym rynku jaj. Przyczyną było wykrycie niedozwolonych substancji i wycofanie dużych partii jaj z handlu detalicznego w...
 • IUNG stwierdził wystąpienie suszy rolniczej
 • IUNG stwierdził wystąpienie suszy rolniczej

  IUNG-PIB zgodnie z wymogami Obwieszczenia opracował wartości klimatycznego bilansu wodnego dla wszystkich gmin Polski (2478 gmin) oraz w oparciu o kategorie gleb określił w tych gminach aktualny...
 • Precyzyjny Gospodarz na Targach AGRO-TECH w Minikowie
 • Precyzyjny Gospodarz na Targach AGRO-TECH w Minikowie

  W 2016 roku turniej Precyzyjny Gospodarz wystartował z nową, odświeżoną formułą. Pierwszych Precyzyjnych Gospodarzy w VI sezonie konkursu, poznaliśmy podczas AGRO-PARK w Lublinie i Opolagrze w...
Agencja Marketingowa Wizerunek Spółka z o.o.
Plac Berwińskiego 5, 66-120 Kargowa, NIP 596-172-58-30, REGON 080420978
TEL. +48 506 650 670, FAX (68)422-11-64, TEL. (68)422-11-63
© 2010-2014r. Wszelkie prawa zastrzeżone Gospodarz.pl