| Autor: redakcja1

Testy szczepionki na ASF przynoszą pozytywne rezultaty

10-czerwca 2020 Chińska Agencja Informacyjna (Xinhua) poinformowała, że szczepionka przeciwko afrykańskiemu pomorowi świń wykazała pozytywne wyniki w badaniach klinicznych.

Testy szczepionki na ASF przynoszą pozytywne rezultaty

Szczepionka, opracowana przez Harbin Veterinary Research Institute w ramach CAAS, wykorzystuje usunięty gen wirusa ASF jako szczepionkę dla świń i została zatwierdzona do badań klinicznych w marcu.

Od kwietnia badania kliniczne prowadzone są w trzech bazach hodowlanych w prowincji Heilongjiang, prowincji Henan i autonomicznym regionie Xinjiang Uygur. Około 3000 świń otrzymało szczepionkę.

Do tej pory zaszczepione prosięta normalnie rosły i rozwijały się bez wyraźnych negatywnych skutków.

Nie znaleziono żadnych zmian patologicznych w anatomii zaszczepionych świń i nie stwierdzono oczywistych różnic między grupą szczepionkową a grupą kontrolną. Ogólny wskaźnik umieralności wynosi poniżej 1 procent.

Testy skuteczności klinicznej szczepionki są nadal w toku.

Afrykański pomór świń, po raz pierwszy opisany w Kenii w 1921 r., Jest wysoce zaraźliwą chorobą wirusową występującą u świń, a śmiertelność zbliża się do 100 procent. W ciągu ostatniej dekady choroba rozprzestrzeniła się w wielu krajach, co stwarza poważne ryzyko dalszego rozwoju.

Bez dostępnej szczepionki lub leczenia, uboju świń jest najskuteczniejszym sposobem powstrzymania epidemii.

W październiku ubiegłego roku chińscy naukowcy poinformowali w czasopiśmie Science, że rozwikłali trójwymiarową strukturę wirusa afrykańskiego pomoru świń, stanowiąc solidne podstawy do opracowania skutecznych i bezpiecznych szczepionek przeciwko tej chorobie.


Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!