| Autor: redakcja1

UE przedłuża ochronę wobec epidemicznej biegunki świń

Z dniem 1 października br. w Dzienniku Urzędowym UE ukazało się rozporządzenie wykonawcze Komisji (UE) nr 2015/1746 z dnia 30 września 2015 r. zmieniające rozporządzenie wykonawcze (UE) nr 750/2014 poprzez przedłużenie okresu stosowania środków ochronnych w stosunku do epidemicznej biegunki świń (PED) - podaje FAMMU/FAPA.

UE przedłuża ochronę wobec epidemicznej biegunki świń

Rozporządzenie nr 750/214 zostało przyjęte w następstwie doniesień na temat pojawienia się w Ameryce Północnej nowej koronawirusowej choroby jelitowej świń, wywołanej nowymi wirusami, w tym wirusem epidemicznej biegunki świń.

 

W związku z tym, ustanowiono środki ochronne w stosunku do przywozu do UE żywych świń pochodzących z obszarów, na których występuje choroba wywołana przez te wirusy. Oznacza to, że świnie sprowadzane do UE z USA i Kanady muszą być badane na obecność wirusa PED. Środki ochronne miały zastosowanie do dnia 12 stycznia 2015 r.

 

Od momentu przyjęcia przepisu, sytuacja epidemiologiczna w państwach trzecich dotkniętych nową chorobą jelitową świń pozostała niezmienna pod kątem ryzyka rozprzestrzeniania się wirusów. Dlatego też, na mocy rozporządzenia 1306/2014 z dnia 8 grudnia 2014 r. środki ochronne zostały przedłużone do 31 października 2015 r.

 

Wobec rozwoju sytuacji w zakresie choroby w państwach trzecich i braku nowych informacji naukowych, na mocy rozporządzenia nr 2015/1746 używanie środków ochronnych przedłużono do końca października 2016 r. - informuje FAMMU/FAPA.

Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!