| Autor: redakcja1

Ukraina ogranicza import mięsa z Rosji

Ukraina zatwierdziła listę produktów spożywczych pochodzących z Rosji, których nie będzie można importować na rynek ukraiński. Pośród nich istotną pozycję zajmuje mięso - podaje FAMMU/FAPA.

Ukraina ogranicza import mięsa z Rosji

Embargo importu rosyjskich produktów

Wprowadzone przez Ukrainę embargo importu rosyjskich produktów, które obowiązuje od 1 stycznia br., jest odpowiedzią na podobne działania podjęte przez Kreml. W sumie zakaz wjazdu na ukraiński rynek obejmuje 43 produkty. Obie strony twierdzą, że obostrzenia nie będą miały większego wpływu na ich rynek wewnętrzny, gdyż rzeczywista wartość dostaw mięsa na przestrzeni ostatnich dwóch lata była relatywnie niska.
 
Czołowymi pozycjami wywozowymi w sektorze mięsnym z Federacji Rosyjskiej na Ukrainę była wieprzowina, której wysyłka w okresie styczeń-listopad 2015 r. wyniosła 1,4 tys. ton, a także drób z eksportem w granicy 10,3 tys. ton. wywóz rosyjskich artykułów rolnych na Ukrainę stanowił w omawianym czasie 3,2% łącznej wielkości eksportu, przy czym w 2014 r. było to 3,1%. Jednocześnie w obrębie pierwszych 10 miesięcy 2015 r. jego wartość zmalała aż o 20,6%.
 
Rosyjski resort rolnictwa zaznacza, że wprowadzenie przez Ukrainę zakazu eksportu nie będzie miało wpływu na rynek rosyjski. Podkreślono też, że producenci będą mogli przekierować dostawy swoich produktów do innych krajów. Pomimo problemów politycznych wywóz ukraińskiego mięsa do Rosji zwiększył się w I połowie 2015 r. z 25,6 do 59,2 mln USD.
 
Według analityków, rosyjskie embargo jest bardziej dotkliwe od działań podjętych przez władze Ukrainy. Tym samym ukraińskie obostrzenia nie powinny mieć większego wpływu na bilans rosyjskiego handlu mięsem. Ukraińscy producenci mięsa, głównie drobiu oraz wieprzowiny, są bardziej nastawieni na wywóz niż firmy rosyjskie. Rosyjskie sankcje mogą uderzyć w sposób szczególny w ukraińskich producentów wieprzowiny, którzy mają ograniczony dostęp do alternatywnych rynków eksportowych.Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!