| Autor: redakcja6

Ceny wieprzowiny w UE nadal się umacniają. Prognozy na Q3 2014

W maju 2014 roku średnia cena reprezentatywna wieprzowiny klasy E w Unii Europejskiej ukształtowała się na poziomie o 0,6% wyższym wobec kwietnia i wyniosła 165,14 euro/100 kg – podała FAMMU/FAPA.

Ceny wieprzowiny w UE nadal się umacniają. Prognozy na Q3 2014
Obecnie sytuacja na unijnym rynku wieprzowiny normalizuje się po zamieszaniu, jakie zostało wywołane w związku z wprowadzeniem embarga na wieprzowinę z krajów Unii przez Rosję, spowodowane wykryciem na terenie Polski i Litwy przypadków afrykańskiego pomoru świń.
 
W piątym miesiącu bieżącego roku średnia cena wieprzowiny we Wspólnocie była tylko o 0,3% niższa w stosunku do analogicznego okresu roku poprzedniego. Natomiast w porównaniu z przeciętną ceną z ostatnich pięciu lat przewyższyła ją o 7,1%.
 
W analizowanym okresie największą miesięczną dynamikę wzrostu cen wśród krajów Unii Europejskiej zanotowano w Rumunii, gdzie ceny wzrosły o 10,6% wobec kwietnia, także w Szwecji – wzrost o 4,2%, Portugalii – o 4,2%, Chorwacji – o 3,6%, Irlandii – o 3,6%, na Węgrzech – o 2,2%, w Wielkiej Brytanii – o 2,1%, Czechach – o 1,9%, w Bułgarii – 1,9%, Niemczech – o 1,8%, na Słowacji – o 1,7%, Łotwie – o 1,7%, w Luksemburgu – o 1,4% oraz w Estonii – o 1,3%.
 
W Polsce średnia cena reprezentatywna wieprzowiny w maju bieżącego roku zwiększyła się do 163,22 euro/100 kg, ale była o 1,2% niższa niż przeciętnie w całej Wspólnocie.
 
W tym czasie średnia cena tego gatunku mięsa obniżyła się najbardziej we Francji, gdzie spadła o 4,2% oraz w Hiszpanii – spadek o 2,2%, Grecji – o 2,2%, Belgii – o 1,3% oraz w Finlandii – o 0,2%. Z kolei na stabilnym poziomie utrzymały się notowania wieprzowiny na Malcie i Cyprze.
 
Jak podała FAMMU/FAPA, w trzecim kwartale bieżącego roku, ceny wieprzowiny będą najprawdopodobniej kontynuowały trend wzrostowy. Niemniej, z szacunków wynika, że poziom cen w porównaniu do 2013 roku będzie niższy. Taka sytuacja podyktowana zostanie wzrostem podaży mięsa na rynku unijnym, wywołany z jednej strony większą produkcją, a z drugiej – redukcją eksportu spowodowaną zablokowaniem wywozu mięsa do Rosji, Białorusi i Kazachstanu.
 
Czołowym odbiorcą unijnej wieprzowiny są obecnie kraje azjatyckie, głównie Chiny i Japonia.

Z prognoz Komisji Europejskiej wynika, że w okresie od lipca do końca września bieżącego roku ceny wieprzowiny ukształtują sie na poziomie 175,13 euro/100 kg.
 
Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!