Monitor fraz

Zapamiętaj mnie    Przypomnij hasło

Partner portalu
Ceny wieprzowiny w UE nadal się umacniają. Prognozy na Q3 2014

Dodano:

pomniejsz czcionkę powiększ czcionkę


W maju 2014 roku średnia cena reprezentatywna wieprzowiny klasy E w Unii Europejskiej...

W maju 2014 roku średnia cena reprezentatywna wieprzowiny klasy E w Unii Europejskiej ukształtowała się na poziomie o 0,6% wyższym wobec kwietnia i wyniosła 165,14 euro/100 kg – podała FAMMU/FAPA.


Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości raz w tygodniu na e-mail!

Akceptuję regulamin portalu


Obecnie sytuacja na unijnym rynku wieprzowiny normalizuje się po zamieszaniu, jakie zostało wywołane w związku z wprowadzeniem embarga na wieprzowinę z krajów Unii przez Rosję, spowodowane wykryciem na terenie Polski i Litwy przypadków afrykańskiego pomoru świń.
 
W piątym miesiącu bieżącego roku średnia cena wieprzowiny we Wspólnocie była tylko o 0,3% niższa w stosunku do analogicznego okresu roku poprzedniego. Natomiast w porównaniu z przeciętną ceną z ostatnich pięciu lat przewyższyła ją o 7,1%.
 
W analizowanym okresie największą miesięczną dynamikę wzrostu cen wśród krajów Unii Europejskiej zanotowano w Rumunii, gdzie ceny wzrosły o 10,6% wobec kwietnia, także w Szwecji – wzrost o 4,2%, Portugalii – o 4,2%, Chorwacji – o 3,6%, Irlandii – o 3,6%, na Węgrzech – o 2,2%, w Wielkiej Brytanii – o 2,1%, Czechach – o 1,9%, w Bułgarii – 1,9%, Niemczech – o 1,8%, na Słowacji – o 1,7%, Łotwie – o 1,7%, w Luksemburgu – o 1,4% oraz w Estonii – o 1,3%.
 
W Polsce średnia cena reprezentatywna wieprzowiny w maju bieżącego roku zwiększyła się do 163,22 euro/100 kg, ale była o 1,2% niższa niż przeciętnie w całej Wspólnocie.
 
W tym czasie średnia cena tego gatunku mięsa obniżyła się najbardziej we Francji, gdzie spadła o 4,2% oraz w Hiszpanii – spadek o 2,2%, Grecji – o 2,2%, Belgii – o 1,3% oraz w Finlandii – o 0,2%. Z kolei na stabilnym poziomie utrzymały się notowania wieprzowiny na Malcie i Cyprze.
 
Jak podała FAMMU/FAPA, w trzecim kwartale bieżącego roku, ceny wieprzowiny będą najprawdopodobniej kontynuowały trend wzrostowy. Niemniej, z szacunków wynika, że poziom cen w porównaniu do 2013 roku będzie niższy. Taka sytuacja podyktowana zostanie wzrostem podaży mięsa na rynku unijnym, wywołany z jednej strony większą produkcją, a z drugiej – redukcją eksportu spowodowaną zablokowaniem wywozu mięsa do Rosji, Białorusi i Kazachstanu.
 
Czołowym odbiorcą unijnej wieprzowiny są obecnie kraje azjatyckie, głównie Chiny i Japonia.

Z prognoz Komisji Europejskiej wynika, że w okresie od lipca do końca września bieżącego roku ceny wieprzowiny ukształtują sie na poziomie 175,13 euro/100 kg.
 

Google+


źródło:

Nie ma żadnych komentarzy! Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość.
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się i bierz aktywny udział w życiu serwisu.
Skomentuj

Czy artykuł był pomocny? +0 pkt. razem głosów: 0

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Gospodarz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodając komentarz akceptujesz regulamin serwisu.


 • Luty przyniósł jeszcze większy import rzepaku i oleju rzepakowego do Polski
 • Luty przyniósł jeszcze większy import rzepaku i oleju rzepakowego do Polski

  W styczniu i lutym tego roku zaimportowano do Polski 151.428 ton rzepaku (w tym 62.155 ton w styczniu), głównie z Czech, Słowacji i Rumunii. Jest to wynik prawie dwukrotnie większy niż przed rokiem.
 • Produkcja mięsa w Europie przesuwa się na wschód
 • Produkcja mięsa w Europie przesuwa się na wschód

  Przeobrażenia gospodarcze i polityczne powodują zmiany w każdej branży. Sektor mięsa w UE jest tego idealnym przykładem – stopniowo, ale nieustannie zmniejsza się produkcja w „starej UE”...
 • Rosnące ceny jaj
 • Rosnące ceny jaj

  W drugiej połowie 2017 r. wystąpiła bardzo silny zwyżkowy trend cen na unijnym rynku jaj. Przyczyną było wykrycie niedozwolonych substancji i wycofanie dużych partii jaj z handlu detalicznego w...
 • IUNG stwierdził wystąpienie suszy rolniczej
 • IUNG stwierdził wystąpienie suszy rolniczej

  IUNG-PIB zgodnie z wymogami Obwieszczenia opracował wartości klimatycznego bilansu wodnego dla wszystkich gmin Polski (2478 gmin) oraz w oparciu o kategorie gleb określił w tych gminach aktualny...
 • Precyzyjny Gospodarz na Targach AGRO-TECH w Minikowie
 • Precyzyjny Gospodarz na Targach AGRO-TECH w Minikowie

  W 2016 roku turniej Precyzyjny Gospodarz wystartował z nową, odświeżoną formułą. Pierwszych Precyzyjnych Gospodarzy w VI sezonie konkursu, poznaliśmy podczas AGRO-PARK w Lublinie i Opolagrze w...
Agencja Marketingowa Wizerunek Spółka z o.o.
Plac Berwińskiego 5, 66-120 Kargowa, NIP 596-172-58-30, REGON 080420978
TEL. +48 506 650 670, FAX (68)422-11-64, TEL. (68)422-11-63
© 2010-2014r. Wszelkie prawa zastrzeżone Gospodarz.pl